Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 9 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 9 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AuthorMessage
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeFri Aug 18, 2017 3:43 pm


Οι ώρες περνούσαν και ο ήλιος άρχισε να δύει, ο Φρανκ επισκέφτηκε τότε τον Scarecrow που τον είχαν βάλει δεμένο σε ένα πάσσαλο κάτω από το κατάστρωμα στο αμπάρι του καραβιού
{Crane}-Αυτό που πας να κάνει Φρανκ είναι τρέλα, το φρούριο Tohan είναι αδιαπέραστο και το ξέρουμε και οι δύο μας αυτό!!! του είπε καθως τον κοιτούσε στα μάτια με ένα σοβαρό ύφος
{Φρανκ}-Τίποτα δεν είναι αδιαπέραστο Crane, αν το χτυπήσεις εκεί που πονάει τα πάντα λυγίζουν του απάντησε ο Φρανκ καθώς καθόταν οκλαδόν απέναντί του και έπινε το ουίσκι του και κάπνιζε το πούρο του θες λίγο?? τον ρώτησε καθως του έδωσε να πιεί από το μπουκάλι
{Crane}-Ξέρεις ότι δεν πίνω Punisher του είπε καθως αρνήθηκε την προσφορά του γυρίζοντας το κεφάλι του προς τα αριστερά και κλείνοντας τα μάτια του

Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeFri Aug 18, 2017 3:55 pm


{Φρανκ}-Έλα Crane πιες μαζί μου, τόσα χρόνια ήμασταν συνάδελφοι τώρα ακολουθήσαμε τον ίδιο δρόμο αλλάζοντας τελείως σελίδα στην ζωή μας.Την ζωή του κυνηγημένου όπως την αποκαλούσαμε κάποτε!!! είπε ο Φρανκ και άρχισε να πίνει από το μπουκάλι με το ουίσκι
{Crane}-Δεν ξέρω για εσένα Φρανκ, αλλά κοίτα με εκεί μέσα μαράζωνα, δεν μου συμπεριφερόντουσαν καθόλου καλά. Είμαι ένα από τα μεγαλύτερα μυαλά της γενιάς μας και ήμουν η νοσοκόμα τους!!! είπε ο Scarecrow εμφανώς νευριασμένος με όσα είχε περάσει στο παρελθόν
{Φρανκ}-Σε θυμάμαι, είχες μία ομάδα στα πόδια σου και όποιος άνδρας στο σώμα είχε πρόβλημα αμέσως τον έστελναν σε εσένα να τον ελέγξεις είπε ο Φρανκ τραβώντας μια τζούρα από το πούρο του
{Crane}-Κοίτα τι έφτιαξα Φρανκ, αυτό το υγρό το δημιούργησα μόνος μου μετά από μέρες έρευνας και δοκιμασιών πάνω σε πειραματόζωα. Το μηχανισμό πάλι μόνος μου τον έφτιαξα όσο για την εμφάνιση δεν ήταν δύσκολο. Μέσα σε λίγους μήνες πήρα τη δόξα και την φήμη που δεν πήρα ποτέ τόσα χρόνια εκεί μέσα. Το πλήρωμά μου με έβλεπε ως τον απόλυτο μονάρχη και με σεβόταν. Επιτέλους είχα κάποιος να με κοιτάνε στα μάτια και να λάμπουν!!! είπε καθώς φώναζε προς τον Φρανκ από την στεναχώρια του


Last edited by pashalis hunder on Sat Aug 19, 2017 10:57 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeFri Aug 18, 2017 4:04 pm


{Φρανκ}-Σε καταλαβαίνω Crane, το σάπιο συγκρότημα που λέγετε παγκόσμια κυβέρνηση προσπαθεί να πείσει τους απλούς και ανήξερους πολίτες ότι είναι εκεί γι αυτούς και να μην φοβούνται και άλλες τέτοιες μ@λ@κίες. Πότε θα καταλάβουν ότι απο το στόμα τους βγαίνουν μόνο σκατά και απόβλητα και πως η αληθινή δικαιοσύνη δεν δίνετε με ποινές και φυλάκιση. Οι πραγματικοί κακοποιοί θα πρέπει να εκτελούνται με την μία χωρις δεύτερη σκέψη για τους εκτελεστές και χωρίς δεύτερες ευκαιρίες γι αυτά τα αποβράσματα τις κοινωνίας που θέλουν να λέγονται και άνθρωποι είπε ο Φρανκ καθως ήπιε πάλι από το μπουκάλι έχοντας εκνευριστεί και ο ίδιος με αυτά που σκεφτόταν και έλεγε
{Crane}-Χαχα σε θυμάμαι Φρανκ, έτσι ήσουν πάντοτε αδίστακτος αλλά πάντα κατάφερνες να ολοκληρώσεις την αποστολή. Ακόμα θυμάμαι την φάτσα του Sojo όταν τον νίκησες στην σκοποβολή. Ήθελε να εντυπωσιάσει τον Daigin αλλά του έκλεψες την δόξα χοιχοιχοι είπε γελώντας καθώς σκεφτόταν τα γεγονότα μέσα σο κεφάλι του
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 11:05 am


{Crane}-Ξέρεις, αν έμενες στους marines εσύ θα ήσουν τώρα το δεξί χέρι του Daigin και ο Sojo θα καθάριζε τους διαδρόμους χοιχοιχοι είπε και άρχισε πάλι να γελάει
{Φρανκ}-Δεν μπορούσα να ακολουθώ άλλο τις οδηγίες από έναν ηλίθιο που δεν βλέπεις τι γίνεται κάτω από την μύτη του. Συνέχεια θέλει να εντυπωσιάζει τους ανωτέρους του και να πιάνει κακοποιούς και δεν κοιτάει ότι ένας ηλίθιος σαν τον Sojo τον κοροϊδεύει μπροστά στα μάτια του είπε ο Φρανκ και άρχισε να ρουφάει απο το πούρο του ενω επικρατούσε ησυχία μετά από αυτά που ''έβγαλε'' από το στόμα του. Την ησυχία την ''έσπασε'' μετά από λίγο ο Crane βλέποντας τον Φρανκ σκεπτικό
{Crane}-Πως θα μπεις μέσα στο φρούριο Φρανκ???, και πες οτι μπαίνεις είναι πάρα πολλοί για εσένα και για το πλήρωμά σου είπε ο Crane με ένα ανησυχώ βλέμμα στο πρόσωπό του
{Φρανκ}-Έχω ένα σχέδιο μην σε ανησυχεί αυτό σκιάχτρο, το θέμα μου όμως είναι άλλο. Εσύ πως θα έμπαινες στο φρούριο??? είπε και αμέσως γύρισε το βλέμμα του προς αυτόν
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 11:11 am


Ο Crane αμέσως γούρλωσε τα μάτια του και κοίταξε από την άλλη, σαν να μην περίμενε αυτη την ερώτηση από τον Φρανκ και να τον πιάνει απροετοίμαστο
{Φρανκ}-Γιατί δεν απαντάς Crane??? τον ξανά ρώτησε ο Φρανκ καθως έβλεπε ότι το απέφευγε ο παλιός του συάδελφος
{Crane}-Δεν έχω να σου πω τίποτα πάνω σε αυτό το θέμα είπε ενω γύρισε το κεφάλι του και το βλέμμα του προς το πάτωμα
{Φρανκ}-Εγώ πάλι νομίζω πως έχεις να μου πεις του απάντησε ο Φρανκ και σηκώθηκε από το πάτωμα και πήγε ποιο κοντά στον αιχμάλωτο πειρατή. Αφου με το ελεύθερο χέρι του έπιασε το σαγόνι, του σήκωσε το κεφάλι προς τα πάνω ετσι ώστε να τον κοιτάει και συνέχισε είχες πει ότι θα κάνεις μία ανταλλαγή σε αυτό το νησί,με τον sojo δεν θα γινόταν έτσι δεν είναι??? του είπε ο Φρανκ με ένα χαμόγελο στο πρόσωπό του γιατί όλα τώρα έβγαζαν νόημα στο μυαλό του

Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 11:17 am


{Crane}-Όπως σου είπα δεν έχω τι.... πριν προλάβει να ολοκληρώσει την πρόταση του ο Crane τον διέκοψε φωνάζοντάς προς αυτόν ο Φρανκ
{Φρανκ}-Ψεύτη!!!, τι ετοιμάζεται??? τον ρώτησε ο Φρανκ εμφανώς νευριασμένος από το πείσμα του Scarecrow
{Crane}-Δεν έχει κανένα νόημα και να σου το πω!!! του απάντησε εκείνος με μία απάθεια στο πρόσωπό του
{Φρανκ}-Δεν πειράζει εγω θέλω να μάθω του είπε και του ξανά γύρισε το βλέμμα του προς τα εκείνον
{Crane}-Ναι θα έκανα μια ανταλλαγή όπλων με τον Sojo, θα μου έδινε μερικά από το οπλοστάσιο των Marines και εγώ θα τον βοηθούσα με την εξέγερση του!! είπε στον Φρανκ και αυτός αμέσως εξεπλάγην που άκουσε κάτι τέτοιο
{Φρανκ}-Εξέγερση??? του απάντησε έκπληκτος
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 11:27 am


{Crane}-Ναι, θέλει να ρίξει τον Commander Daijin και να πάρει την θέσητου απάντησε ο αιχμάλωτος πειρατής
{Φρανκ}-Μα αυτό δεν βγάζει νόημα, οι υπόλοιποι marines θα μάθαιναν ότι πήρε τι βοήθεια πειρατών και δεν θα το δεχόντουσαν του είπε εμφανώς απορημένος ο Φρανκ
{Crane}-Δεν θα το ήξεραν οι περισσότεροι γιατί θα μας έντυνε σαν ναύτες και μόλις τελείωνε το σχέδιο του θα μας έδινε τα όπλα και να φύγουμε ήσυχα για το επόμενο νησί του είπε εκείνος καθώς έσκυψε πάλι το κεφάλι του
{Φρανκ}-Και με το καράβι τι θα κάνατε???, πως θα μπαίνατε μέσα στο λιμάνι??? των ρώτησε ο Φρανκ
{Crane}-Θα το αφήναμε πίσω από μία βραχονησίδα κοντά στο Tohan Island και θα ερχόταν να μας πάρει εκείνος του απάντησε ο Scarecrow
{Φρανκ}-Μάλιστα, μάλλον θα πρέπει να τα πω ένα χεράκι με τον παλιόφιλό μου Sojo είπε ο Φρανκ καθώς σήκωσε όλο του το σώμα και γύρισε την πλάτη του πριν φύγει απο το αμπάρι και συνέχισε όσο για εσένα θα δω μετά από το Tohan τι θα σε κάνω
του είπε και τον άφησε μέσα στο σκοτάδι ενω πήγαινε πάνω στο κατάστρωμα
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 3:00 pm


Ο Φρανκ βγήκε από το αμπάρι και είδε τον ήλιο να δύει σιγά σιγα, του έκανε έκπληξη πόση ώρα είχε περάσει καθώς βρισκόταν εκει κάτω. Δεν στάθηκε όμως σε αυτό και πήγε κατευθείαν στο πηδάλιο όπου το χειριζόταν ο Moon Knight ώστε να του δώσει τις τελευταίες οδηγίες του
{Φρανκ}-Φεγγαρόπαιδο, υπάρχει μία βραχονησίδα κοντά στο νησί Tohan, εκεί θα σταθμεύουμε το πλοίο μέχρι να βραδιάσει τελείων και μετά θα συνεχίσουμε σύμφωνα με το σχέδιο του είπε καθως τράβαγε την τελευταία τζούρα από το πούρο του και το πέταγε στην θάλασσα
{Moon Knight}-Ότι πεις καπετάνιε!!! του απάντησε ο νεαρός πειρατής καθως γυρνούσε το πηδάλιο λίγο προς τα αριστερά.
Μέτα από λίγο ο Φρανκ πήγε να δουν τι κάνουν και το υπόλοιπο πλήρωμα ώστε να τους έχει σε εγρήγορση για το μεγάλο σχέδιο το οποίο θα προσπαθούσαν να υλοποιήσουν. Είδε τότε να κάθετε πάνω σε ένα βαρέλι στην δεξιά μεριά του καραβιού μόνος του ο Jonathan και έτσι τον πλησίασε.

Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 5:22 pm


{Φρανκ}-Ανησυχείς για κάτι Jon??, ή είσαι ακόμα θυμωμένος μαζί μου ου σου είπα να κάτσεις εδώ?? είπε ο Φρανκ μόλις στάθηκε δίπλα του ενω κοίταζε τον απέραντο ωκεανό
{Jon}-Δεν τα έχω μαζί σας καπτεν, μαζί μου τα έχω που δεν είμαι αρκετά καλός για να με εμπιστευτείτε στο πλάι σας του απάντησε εκείνος καθως κοιτούσε προς τα κάτω
{Φρανκ}-Μην είσαι χαζός Jon, άνοιξε τα μάτια σου. Δεν θα σε άφηνα εδω αν δεν σε εμπιστευόμουν πως θα κάνεις την καλύτερη δουλειά. Σκέψου πως αν σε χρειαστούμε εσύ πρέπει να ενεργήσεις και να μας σώσεις αντιθέτως θα μείνουμε στο φρούριο ως φυλακισμένοι του είπε καθως του έπιασε τον ώμο με το χέρι του
{Jon}-Ναι αλλά θέλω να παλέψω στο πλάι σας να διδαχθώ από εσάς του είπε και γύρισε το βλέμμα του προς αυτόν ενω ο Φρανκ συνέχιζε να κοιτάει τον ωκεανό
{Φρανκ}-Μάθημα δεν είναι μόνο πως να χρησιμοποιείς το σπαθί, αλλά και πως να σκέφτεσαι και να ενεργείς μικρέ. Βλέπεις αν έβαζα όλο μου το πλήρωμα μεσα στο τοίχος, ποιος θα ήταν έξω για να προσέχει το πλοίο και να εκτελεί το καθήκον το???, δεν θα είχαμε σχέδιο Β αν ήσουν κι εσυ μέσα. Παίζεις έναν πολύ σημαντικό ρόλο πάνω σε αυτό το σχέδιο Jon μην το υποτιμάς του είπε καθώς τον ''χτύπησε'' με το χέρι του στον ώμο και τον άφησε μόνο του να σκεφτεί λίγο αυτά που του είπε
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitimeSat Aug 19, 2017 5:35 pm


Τότε ο Φρανκ άρχισε να βλέπει μακρυά το νησί-φρούριο της North Blue και ήταν ακριβώς έτσι όπως το θυμόταν. Φαινόντουσαν τα τοίχοι από μακριά αλλά και τα φώτα από τους προβολείς που έπεφταν πάνω στην θάλασσα μύπος και ''πιάσουν'' κάτι ή κάποιον. Τότε ο Φρανκ γύρισε το βλέμμα του προς τον Moon Knight και αυτός αμέσως κατάλαβε τι έπρεπε να κάνει και έστριψε το πλοίο προς τα αριστερά ώστε να κρυφτή πίσω από την βραχονησίδα που του είχε πει ότι υπάρχει ο Φρανκ. Τότε αυτός με την σειρά του φώναξε προς το υπόλοιπο πλήρωμα
{Φρανκ}-Μαζέψτε τα πανιά!!!!....και ελάτε στο γραφείο μου όλη σας να συζητήσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες!!!! τους είπε και κατευθύνθηκε προς το γραφείο του και μετά από λίγα λεπτά ακολούθησε και το πλήρωμά του όπως σας είπα θα ενεργήσουμε όπως είπαμε στο σχέδιο χωρίς καμία παράκληση από αυτό αλλιώς όλοι θα βρεθούμε σε κίνδυνο, έγινα κατανοητός??? τους έιπε και τους κοίταξε όλους στα μάτια
{Πλήρωμα}-Μάλιστα καπετάνιε είπαν όλοι με μία φωνή και τους άφησε ελεύθερους να πάνε στο κατάστρωμα
Back to top Go down
Sponsored content





{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 Empty
PostSubject: Re: {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}   {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος} - Page 2 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
{Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Punisher Justice {Τέλος}
Back to top 
Page 2 of 6Go to page : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» {Αρχή-Φρούτο} The Punisher Pirates: Η Πόλη Φάντασμα {Τέλος}
» {Αρχή}The Punisher Pirates:Το τέλος ενός ταξιδιού,η αρχή μιας νέας περιπέτειας {Τέλος}
» {Αρχή-Φρούτο} The Punisher:Το Φεγγαρόφωτο {Τέλος}
» {Αρχή} The Punisher Pirates: Η Επανάσταση των Μακκαβαίων {Τέλος}
» {Αρχή-Βιβλίο} The Punisher Pirates: Something is being prepared {Τέλος}

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Περιοχές :: North Blue :: Tohan Island-
Jump to: