Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Greek One Piece Role Playing Game

HomeΑρχικήSearchRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 4 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 4 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Affiliates

Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

[Τέλος] The Food Contest!

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! Empty
PostSubject: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 12:04 am

Spoiler:

Ο ουρανός καθαρός η θάλασσα ήρεμη και ο ήλιος εκτυφλωτικός και ζεστός όπως πάντα. Οι καυτές ηλιαχτίδες χτυπούσαν εμένα και την βάρκα μου κάνοντας με να νιώθω σαν να είμαι κοντά σε φωτιά. Βρισκόμουν στην δεξιά άκρη της βάρκας μου. Εκεί έτρωγα ένα ωμό ψάρι που έπιασα όσο έπλεα. Αν με έβλεπε κάποιος θα με φώναζε τρελό αλλά στην πραγματικότητα το ώμο ψάρι είναι εξίσου νόστιμο με το ψητό αν ξέρεις πως να το καθαρίσεις και ποιο απο το κρέας του περιέχει τις περισσότερες πρωτείνες. 1 ώρα αργότερα βρισκόμουν ακόμα μέσα στην θάλασσα. Ήμουν ξαπλωμένος στην βάρκα μου και κοιτούσα τους γλάρους που πετούσαν στο ουρανό. Ξαφνικά ακούστηκε μία φωνή ενός άντρα.

Κοιτάξτε παιδιά! Μία βάρκα χωρίς κανέναν επάνω. Αρκετές φωνές ακολούθησαν μετά την δικιά του. Αμέσως σηκώθηκα και είδα 7 βάρκες με 3-4 άντρες πάνω τους η κάθε μία. Με μία ματιά κατάλαβα πως οι βάρκες αυτές ήταν ψαράδων καθώς οι άντρες κρατούσαν δίχτυα όπου σε μερικά απο αυτά υπήρχαν μερικά ψάρια που έπιασαν αυτή την στιγμή.

[Τέλος] The Food Contest! Pbucket

Χρώματα διαλόγων στις ιστορίες:

Last edited by Gohan on Thu Dec 24, 2015 1:13 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 12:47 am

Οι περισσότεροι ψαράδες που είχαν την προσοχή τους στην βάρκα μου ξαφνιάστηκαν όταν με είδαν να ξεπροβάλω απο το πουθενά. Ένας καπετάνιος οπυ το καράβι του βρισκόταν πιο κοντά πλησίασε την βάρκα μου.

Γεια σου ξένε! Τι σε φέρνει στα μέρη μας?

Γεια σας... Ναι...τα μέρη σας... είπα ψιθυριστά. Που ακριβώς είμαι γνωρίζετε?

Βρίσκεσαι στο νησί Stetson. Όπως βλέπεις το νησί μας είναι γνωστό για την αλιεία του είπε και έδειξε με το δάχτυλο του πίσω μου. Γύρισα το κεφάλι μου και είδα ένα σφαιρικό νησί 50 μέτρα μακριά μου. Στο δρόμο προς το νησί έβλεπες διάφορα ψαροκάραβα. Καθώς πλησίαζα μπορούσα να διακρίνω το λιμάνι του νησιού το οποίο ήταν γεμάτο κόσμο. Μόλις έφτασα πείρα τα πράγματα μου και έκανα μία βόλτα σε όλο το λιμάνι. Δεξιά και αριστερά υπήρχαν ψαράδες οι οποίοι πουλούσαν τα φρεσκοπιασμένα ψάρια τους. Ενώ άλλοι πουλούσαν εξόπλισμο ψαρέματος όπως καλάμια, αγκίστρια η ακόμα και δολώματα. Παρατήρησα πως υπήρχαν πολλοί διέξοδοι απο το λιμάνι. Αφού διάλεξα μία, προχωρόντας λίγο παρακάτω κατάλαβα πως το λιμάνι ήταν συνδεδεμένο με τα πολλά χωριά που έχει το νησί.

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 1:11 am

Καθώς προχωρούσα στο μονοπάτι μου αποκαπτόταν η πραγματική εικόνα του νησιού. Απο τον λόφο τον οποίο περνούσα μπορούσα να δω τα δάση και την βλάστηση του νησιού. Ήταν πραγματικά ένα όμορφο θέαμα. Διάφορα χωριά ξεπετάγονταν απο δεξιά και αριστερά κάποια μικρά ενώ άλλα μεγαλύτερα. Ένα χωριό μπορούσε να είχε απο 10 σπίτια μέχρι και 30. Μετά απο 10 λεπτά περπατήματος το μονοπάτι μου έφτασε στο τέλος του, σε ένα μικρο χωριο με 15 σπίτια. Τα σπίτια ήταν όλα ξύλινα. Στο δρόμο παιδιά έπαιζαν ενώ κάποιες μητέρες μιλούσαν για τα καθημερινά κουτσομπολιά. Στο κέντρο του χωριού υπήρχε μία ταβέρνα. Μόλις την είδα αποφάσισα να μπω μέσα και να πιω κάτι, το στόμα μου είχε στεγνώσει μετά απο τόσο περπάτημα. Μπαίνοντας μέσα είδα μερικά τραπέζια με πελάτες. Κοίταξα τριγύρω για να βρω καποιο μέρος να κάτσω. Τελικά αποφάσησα πως το μπαρ ήταν η καλύτερη θέση. Ζήτησα απο τον μπαρμαν ένα ρούμι και μετά απο μερικά λεπτά μου το πάσαρε. Την ώρα που έπινα την γουλιά μου το μάτι μου έπιασε την άκρη μιας αφήσας στον τοίχο. Σηκώθηκα απο την θέση μου κρατώντας το ποτήρι με το ρούμι και πλησίασα την αφίσα για να την διαβάσω.

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 1:37 am

Διαγωνισμός φαγητού! Πιστεύεις πως είσαι ο καλύτερος μάγειρας του νησιού!? Έλα να το αποδείξεις με τα καλύτερα θαλασσινά πιάτα σου! Το έπαθλο είναι ένα χρυσό περιδέραιο φτιαγμένοαπο χρυσό! Οι εγραφές γίνονται στο λιμάνι του νησιού.

Μόλις τελείωσα να διαβάζω αυτά που έγραφε η αφίσα ήπια μονορούφη το ρούμι που είχα στο χέρι μου. Πλήρωσα αμέσως τον μπαρμαν και έφυγα τρέχωντας πίσω στο λιμάνι. Και μόνο στην ιδέα οτι θα μπορέσω να μαγειρέψω κάτι με ενθουσίαζε! Φυσικά η ιδεά ενός χρυσού περιδεραίου δεν είναι καθόλου κακή καθώς θα μπορούσα να βγάλω αρκετά λεφτά αν το πουλήσω αλλά αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ο διαγωνισμός. Είμαι σίγουρος πως θα συναντήσω μερικούς έμπειρους μάγειρες εκεί. Μόλις έφτασα στο λιμάνι το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ρωτήσω τους ανθρώπους που ήταν οι εγραφές για τον διαγωνισμό. Μετά απο λίγη ώρα πήρα την ακριβή τοποθεσία και έφυγα τρέχωντας εκεί. Μόλις έφτασα δεν υπήρχε κανένας. Πήγα μπροστά και ζήτησα απο την γυναίκα που ήταν υπεύθυνη για τις εγραφές να με γράψει. Έβγαλε ένα χαρτί όπου έπρεπε να γράψω το όνομα μου. Το χαρτί ήταν γεμάτο με πάνω απο 20 ονόματα φαίνεται ήμουν απο τους τελευταίους. Έγραψα λοιπόν το όνομα μου και έδωσα το χαρτί πίσω. Η γυναίκα μου είπε πως ο διαγωνισμός θα ξεκινούσε σε 3 ώρες. Έτσι λοιπόν είχα 3 ώρες για να σκεφτώ ένα πιάτο για τον διαγωνισμό.

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 2:04 am

Οι 3 ώρες πέρασαν και η ώρα του διαγωνισμού είχε φτάσει. Το λιμάνι είχε περισσότερο κόσμο απ' ότι πριν λογικά θα ήρθαν άνθρωποι απο όλο το νησί για αυτό. Εγώ μαζί με 20 ακόμα άτομα είχαμε πάρει τις θέσεις μας. Μπροστά μας είχαμε ένα τραπέζι και δίπλα μία μικρή κουζίνα για να χρησιμοποιήσουμε. Πάνω στο τραπέζι υπήρχαν μερικά απλά υλικά. Ένας φρεσκοπιασμένος σολομός διάφορα μπαχαρικά και άλλα υλικά όπως κρεμύδια ντομάτες και πατάτες.

Καλως ήρθατε στον διαγωνισμό μας! Όπως βλέπετε φέτος έχουμε αρκετούς διαγωνιζόμενους και μερικούς απο άλλα νησιά. Το θέμα του διαγωνισμού μας είναι θαλασσινά. Τα υλικά τα οποία θα χρησιμοποιήσουν οι διαγωνιζόμενοι είναι στο τραπέζι τους. Έχουνε 1 ώρα να μας ετοιμάσουν κάτι της δικιάς τους επιλογής. Μόλις περάσει η μία ώρα οι κριτές μας θα δοκιμάσουν όλα τα πιάτα και θα τα βαθμολογήσουν με άριστα το 10. Οι δύο μάγειρες με τον υψηλότερο βαθμό θα περάσουν στον τελικό για το μεγάλο έπαθλο και τον τίτλο του καλύτερου μάγειρα του φετινού διαγωνισμού! Μάγειρες έτοιμοι!? Ξεκινήστε!

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 2:14 am

Μέσα σε 5 λεπτά το μέρος γέμισε με φασαρία. Μαχαίρια που έκοβαν υλικά το ψάρι που ετοιμαζόταν και άλλα πράγματα μπορούσες να δεις στους πάγκους των μαγείρων. Πολύ απο αυτούς προσπαθούσαν να ετοιμάσουν κάποιο δύσκολο πιάτο για να εντυπωσιάσουν τους κριτές ενώ κάποιοι ετοίμαζαν συνταγές όπου ο χρόνος δεν ήταν αρκετός. Εγώ είχα πάρει τον σολωμό μπροστά μου και τον καθάρισα πρώτα. Αφού έβγαλα όλα τα λέπια με απλές κινήσεις έκοψα τα δύο φιλέτα και τα άπλωσα πάνω στο τραπέζι. Τα "έβαψα" με μπαχαρικά και τα έριξα μέσα στην κατσαρόλα για 20 λεπτά. Είχαν ήδη περάσει 30 λεπτά και ο διαγωνισμός γινόταν καυτός. Μετά το σολωμό πείρα της πατάτες. Έπιασα δύο μεγάλες και της καθάρισα πρώτα και μετά της έπλινα. Με το μαχαίρι έκανα 3 σχισμές μέχρι το τέλος αλλά χωρίς να κοπούνε σε κομάτια. Γέμισα τις σχισμές με αλάτι και πιπέρι και της έριξα στο ήδη ζεστό νερό της κατσαρόλας για 15 λεπτά.

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 2:21 am

Όταν ήταν έτοιμες της έβγαλα απο την κατσαρόλα και της έβαλα σε ένα πιάτο να κρυώσουν. Μετά απο 5 λεπτά έβγαλα και τον σολωμό και τον άφησα να ξεκουραστεί για 20 δευτερόλεπτα. Είχε μείνει ένα λεπτό πριν τελειώσει ο χρόνος. Άρπαξα τα φιλέτα σολωμού και τα έβαλα δίπλα το ένα με το άλλο. Πάνω απο τα φιλέτα έβαλα τις πατάτες και πρόσθεσα μετά λίγο ζωμό απο το σολωμό στις σχισμές. Καθάρισα το πιάτο για να φαίνεται όμορφο και το άφησα πάνω στο τραπέζι μου. Δευτερόλεπτα μετά ο παρουσιαστής φώναξε να σταματήσουμε ότι κάνουμε και να περιμένουμε στις θέσεις μας να περάσουν οι κριτές. Μερικοί μάγειρες δεν είχαν προλάβει να βάλουν τίποτα στο πιάτο τους καθώς δεν είχαν διαχειριστεί καλά τον χρόνο τους. Έτσι λοιπόν ξεκίνησαν να δοκιμάζουν τα πίατα μας. Μέχρι να φτάσουν στο πιάτο μου έβλεπα τα πιάτα του κάθε διαγωνιζόμενου. Υπήρχαν μερικά καλά πιάτα τα οποία έπαιρναν καλό βαθμό όπως 25 ενώ υπήρχαν κάποια που έπαιρναν και 0 όπως για παράδειγμα το πιάτο ενός διαγωνιζόμενου του οποίου ο σολωμός ήταν ωμός στο εσωτερικό. Μετα απο 15 άτομα έφτασε η σειρά μου...

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 2:33 am

Μόλις κοίταξαν το πιάτο μου και οι 3 κριτές είχαν ένα βλέμμα βαρεμάρας. Ήταν εμφανές πως δεν περίμεναν και πολλά απο το πιάτο μου με αυτό το βαρετό στήσιμο αλλά ήμουν σίγουρος πως άλλαζαν την γνώμη τους μόλις το δοκίμαζαν. Έπιασαν λοιπόν και οι 3 τα πιρούνια τους και πείραν την πρώτη τους μπουκιά. Ξεκίνησαν να το μασάνε και η μπουκιά έμεινε στο στόμα τους για μερικά δευτερόλεπτα. Μόλις την κατάπιαν με κοίταξαν και οι 3 τους με ένα έκπληκτο βλέμμα ενώ συνέχιζαν να τρώνε το πιάτο μέχρι να τελειώσει.

Απίστευτο... Δεν εχω φάει κάτι καλύτερο στην ζωή μου. Το απλό στύσιμο του πιάτου σε κάνει να βαριέσαι αλλά η "μπουνιά" που σου δίνει η πρώτη μπουκιά σε ξαναζωντανεύει! Νιώθω σαν να είμαι 10 χρονών και πάλι.

Πραγματικά απίστευτο! Μπορεί ο σολωμός να είναι το βασικό συστατικό αλλά οι πατάτες που λιώνουν πάνω του του δίνουν μια τρομερή μυρωδιά και γεύση που δεν έχω ξανανιώσει ποτέ.

Θα συμφωνήσω και με τους δυο σας με έχετε καλύψει πλήρως. Και οι 3 κριτές μίλησαν μεταξύ τους και συμφώνησαν ομόφωνα για την βαθμολογία που μου έδωσαν.

Α-Απίστευτο! Ο Freed Justine είναι ο πρώτος διαγωνιζόμενος που πείρει το τέλειο σκορ! Οι κριτές τοιν βαθμολόγισαν με 30!
Φώναξε ο παρουσιαστής του διαγωνισμού.

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 3:01 am

Το κοινό έκπληκτο και αυτό φώναζε. Ήταν λες και είχαν δοκιμάσει το πιάτο μου. Τα λόγια των κριτών τους έκανε να νιώθουν την νοστημιά του. Μετά την σίγουρη νίκη μου στον πρώτο γύρο οι κριτές συνέχισαν να δοκιμάζουν τα πιάτα των υπόλοιπον διαγωνιζόμενων. Ο τελευταίος διαγωνιζόμενος ήταν ένα παιδί 15 χρονών. Με μία πρώτη ματιά που του έριξα δεν μου φάνηκε πως είχε ελπίδες αλλά όταν κοίταξα το πιάτο του η γνώμη μου άλλαξε. Το ψήσιμο στο φιλέτο ήταν άψογο ενώ η σάλτσα με την οποία το συνόδευε έδειχνε πεντανόστιμη. Η μυρωδιά που έβγαζε το πιάτο του έφτανε μέχρι τον πάγκο μου. Μπορεί το παιδί να είναι μικρό στην ηλικία αλλά σίγουρα έχει ικανότητες. Οι κριτές βλέπωντας το πιάτο κατάλαβαν τι τους περίμενε. Μόλις έφαγαν την πρώτη τους μπουκιά ένιωσαν σαν να βρίσκοντε στον παράδεισο. Τα λόγια τους ήταν τόσο καλά όσο και του δικού μου πιάτου. Όλοι περίμεναν να του δώσουν 30 βαθμούς αλλά τελικά μάζεψε 29 βαθμούς. Αρκετούς για να περάσει στον τελικό μαζί μου.

Αυτό ήταν κυρίες και κύριοι! Οι φιναλιστ είναι ο Freed και ο Jake! Σε μερικά λεπτά θα ξεκινήσει ο τελικός!

Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah

Character sheet

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 10:00 pm

Μέσα σε 10 λεπτά μάζεψαν τους πάγκους όλων των διαγωνιζόμενων εκτός απο δύο για τον τελικό. Έπειτα μετακίνησαν τους θεατές μερικά μέτρα πιο δεξιά. Αφού τελείωσαν όλες τις προετοιμασίες μας φώναξαν να πάμε ο καθένας στο δικο του πάγκο. Εγώ ήμουν στη δεξιά μεριά ενώ ο Jake στην αριστερή. Ο ήλιος έκαιγε και ο ουρανός ήταν σχετικά συννεφιασμένος. Οι θεατές περίμεναν με ανυπομονησία την μάχη μας να αρχίσει.

Κυρίες και κύριοι! Ήρθε η ώρα του τελικού! Όπως βλέπετε πίσω μου υπάρχει μία μεγάλη ποικιλία απο θαλασσινά φαγητά. Οι διαγωνιζόμενοι μπορούν να διαλέξουν οτι επιθυμούνε σαν βασικο συστατικό ενώ εμείς θα τους παρέχουμε με τα απαραίτητα συστατικά για να τους βοηθήσουν να αναπτύξουν την γεύση του πιάτου τους στο επόμενο επίπεδο! Διαγωνιζόμενοι θεατές και κριτές, είσαστε έτοιμη!? Η 1 ώρες ξεκινάνε απο τώρα, ας κερδίσει ο καλύτερος!

Last edited by Gohan on Thu Dec 24, 2015 1:07 am; edited 1 time in total
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! I_icon_minitime

Back to top Go down

[Τέλος] The Food Contest!
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next