Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 9 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 9 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 [Τέλος] Mr Bel knows..

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 5:00 pm

- Για την επιστήμη είπες; Τι θες να πούμε για αυτήν; Η επιστήμη μαθαίνεται από τα βιβλία! Έχει και βιωματική πλευρά βέβαια αλλά τα βιβλία αποτελούν τα συστηματοποιημένα συμπεράσματα αυτής ακριβώς της πλευράς. Στο χώρο αυτό έχει εκατοντάδες, όχι χιλιάδες επιστημονικά βιβλία! Μερικά από αυτά άλλαξαν το ρού της ιστορίας!! Ω, η επιστήμη είναι το στίγμα της ανθρώπινης ύπαρξης στην ιστορία! Όσο εκείνη προοδεύει τραβάει πλάι της και την κοινωνία!
- Ναί αλλά πότε η επιστήμη είναι χρήσιμη;
- Μα δεν υπάρχει άχρηστη επιστήμη! Κάθε μικρό ή μεγάλο εύρημα αποτελεί όπλο στα χέρια της ανθρωπότητας!
-Αποτελεί λες όπλο.. Μα είναι στα αλήθεια έτσι; Ας πάρουμε για παράδειγμα την ιατρική..
- Ναι τι είναι με την ιατρική; Δεν είναι όπλο στα χέρια μας; Παλαιότερα κανείς θα θεωρούνταν κορακοζώητος αν έφτανε τα 40 του χρόνια! Σήμερα όμως, οι γέροι φτάνουν μέχρι τα 80 ή και τα 90! Αν δεν ήταν η ιατρική το ανθρώπινο είδος θα υπέφερε ακόμη από θανατηφόρες ασθένειες που σήμερα θεραπεύονται από ένα και μόνο χάπι!Αν δεν ήταν η ιατρική πολλά βρέφη θα πέθαιναν με την γέννηση τους! Αλλά κυρίως, ξέρεις σήμερα που μας έχει φτάσει η ιατρική;; Ξέρεις ότι κοντεύουμε να δημιουργήσουμε ανθρώπους; Ξέρεις πως μπορούμε να διατηρήσουμε την ζωή και ίσως σύντομα να μπορούμε να ζούμε για εκατοντάδες χρόνια; Ξέρεις άραγε πως στις μέρες μας μπορούν να θεραπευτούν ή να χειρουργηθούν ακόμα και οι πιο επικίνδυνες ασθένειες; Οτι κάποιος αν τ επιθυμεί μπορεί να αλλάξει ακόμα και το χρώμα των ματιών του;
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 5:22 pm

-Μα είναι όπως τα λες! Πω θα μπορούσα να διαφωνήσω σε όλα αυτά! Αν λοιπόν αυτή είναι η επιστήμη τότε ποιός είναι ο επιστήμονας;
- Ο επιστήμονας είναι ο λειτουργός της ανθρώπινης γνώσης! Είναι ο αρωγός του είδους, εκείνος που μας κάνει από το ζώο να προσεγγίζουμε το θείο! Ο επιστήμονας φίλε μου είναι εκείνος που έχει αφιερώσει την ζωή του στην πρόοδο της επιστήμης του! Είναι πραγματικά αλτρουιστής, έχει απαρνηθεί μια φυσιολογική ζωή για να προσφέρει στην ανθρωπότητα γνώση! Και από την γνώση αυτή ίσως κάποτε να προκύψουν εφευρέσεις που ο νούς μας τώρα δεν χωρά! Ο επιστήμονας είναι σαν τον καλλιτέχνη, μπορεί κανείς να μην το καταλαβαίνει στην περίοδο που ζει, μπορεί να λένε ότι είναι περίεργος, δύστροπος ακόμα και τρελός μα αυτός δεν δίνει σημασία! Έχει ένα σκοπό πιο μεγάλο, πιο βαθύ! Θέλει να μάθει, θέλει να προοδεύσει, θέλει να αφήσει το όνομα του στην ιστορία όχι με την δύναμη ή τα όπλα αλλά μέσα από την γνώση και την τέχνη!
- Αφού λοιπόν έτσι είναι θέλω να μου πεις την γνώμη σου στο εξής. Υπάρχει ένα νησί , δεν είναι πολύ κοντά στο δικό μας αλλά ούτε και πολύ μακριά. Δεν είναι ένα νησί μεγάλο και πλούσιο με για πολλά χρόνια οι κάτοικοι του ζούσαν καλά και πλούτιζαν μέσα από το εμπόριο αλλά και από τα λεφτά των πειρατών που ξαπόσταιναν στο νησί για να δουν τις ομορφιές του. Μια μέρα όμως στο νησί συνέβη μια μεγάλη καταστροφή και χάθηκαν όλα! Οι άνθρωποι δεν μπορούσαν να έχουν όσα είχαν πριν, ήταν σαν να είχαν γυρίσει 100 χρόνια πίσω. Εκεί που κάποτε περνούσαν όμορφα αυτοκίνητα τώρα άμαξες με γαϊδάρους κολλούσαν στη λάσπη και εκεί που κάποτε τρώγαν και γλεντούσαν τώρα το τραπέζι ήταν μισογεμάτο.
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 5:35 pm

Κι όλα δέιχναν πως το νησί δεν θα έφτανε σύντομα στην πρότερη του κατάσταση. Αυτό θα έλεγε κάποιος που ήταν αισιόδοξος ότι ίσως να έπαιρνε χρόνια ίσως και δεκαετίες σκληρής δουλειάς! Μα αν δεν ήταν τότε ίσως να μην έβλεπε ποτέ τέλος σε αυτή την καταστροφή! Λοιπόν τι θα έπρεπε να κάνουν εκεί ο επιστήμονες αυτού του νησιού;; Δεδομένου ότι απ΄αυτό το μέρος δεν θα προόδευαν την επιστήμη τους;
- Μα νομίζω πως ήδη σου είπα ότι ο δρόμος του επιστήμονα είναι δρόμος μοναχικός.. Αν ήταν πραγματικοί επιστήμονες τότε θα αφιέρωναν την ζωή τους στην πρόοδο της επιστήμης τους!
- Χμμ... Τότε όμως το νησί δεν θα ερχόταν ποτέ στην πρωτύτερη του κατάσταση! Κανείς δεν θα μπορούσε να χτίσει όσα καταστράφηκαν ούτε θα υπήρχε κάποιος για να γιατρέψει όσους ασθενούν! Δεν θα μπορούσε βέβαια να θεραπεύσει κανείς δύσκολες ασθένειες αλλά θα έσωζε πολλούς, πιο πολλούς από ότι σε κάθε άλλο νησί ! Και οι επιστήμονες δεν θα ανακάλυπταν κάτι καινοτόμο αλλά όσα θα έκαναν θα βελτίωναν την ζωή της κοινωνίας ακόμα και αν ήταν τετριμμένα.
- ΜΑ βέβαια! Είναι και αυτοί επιστήμονες! Αλλά ενας μεγάλος επιστήμονας δεν είναι έτσι!
- Ποιός είναι καλύτερος γιατρός λοιπόν; Εκείνος που θα σώσει 100 άνταδες ζωές ή εκείνος που ξέρει να κάνει μια πολύ δύσκολη εγχείρηση ; Εκείνος που θα μείνει στο νησί άσημος μα χρήσιμος ή εκείνος που θα φύγει για να βρει την θεραπεία για μια τρομερή μα σπάνια ασθένεια;
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 5:55 pm

- Χα!!! Πολύ καλή η ερώτηση σου Sebastian! Μα δεν θα πέσω στην παγίδα σου δεύτερη φορά! Όχι τώρα δεν θα πάει εκεί που θέλεις η κουβέντα! Νομίζεις ότι είσαι άτρωτος πίσω από τις ερωτήσεις σου;! Μα ξέρω ότι δεν είναι όλες οι ασθένειες που δεν έχουμε βρει θεραπεία σπάνιες! Όχι υπάρχουν και όχι τόσο σπάνιες θανατηφόρες ασθένειες που αν κάποιος βρεί την θεραπεία θα σώσει όχι ένα νησί μα εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπους σε όλο τον κόσμο!!!Τώρα λοιπόν η ερώτηση συ γυρνά πίσω σε σένα! Αυτός ο επιστήμονας θα έπρεπε να μείνει στο νησί σου;!
- Μα δεν ξέρουμε ποιος θα ναι αυτός! Άρα ο καθένας του θα πρέπει να βαδίσει τον ατομικό του δρόμο και ένας από όλους θα βρει την λύση σωστά;
- Ναι, έτσι θα γίνει. Η ιστορία, η ζωή είναι σκληρή φίλε μου! Όσοι μπορούν θα φύγουν και κάποιοι θα φανούν χρήσιμοι αλλού για άλλους!
- Είναι τόσο σκληρή ζωή στα μάτια σου..

Στο δωμάτιο ξανάπεσε σιωπή, μα τώρα ήταν διαφορετική ο Sebastian κοιτούσε τη φωτιά χωρίς να μιλά ενώ η Yomiko χαιρόταν. Ήξερε ότι τον είχε στριμώξει για τα καλά! Αυτή τη φορά θα νικούσε! Είχε μαζί της δίπλα της, ένα κόσμο ολάκερο, όλα ήταν μέσα στα βιβλία της! Αυτός ο άντρας τί είχε μαζί του; Απόψε θα νικούσε εκείνη! Ο κόσμος ήταν φτιαγμένος ώστε να νικήσει! Ναι ο κόσμος ήταν σκληρός, ένας κόσμος για τους ισχυρούς για εκείνους που ξέρουν να ανοίγουν δρόμο στην ζωή τους όπως και αν τα φέρει εκείνη!
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 6:04 pm

Έχεις μήπως κάτι για να πιούμε; Το τσάι μου τελείωσε και θα ήθελα ένα ποτό! Αν και εσύ δεν νυστάζεις θα ήθελα να συνεχίσουμε την κουβέντα μας απόψε..
- Γιατί όχι! Εδώ ο χρόνος κυλά αργά, αύριο θα σηκωθούμε λίγο αργότερα!
Ύστερα εκείνη σηκώθηκε και έπιασε ένα στρογγυλό πράσινο μπουκάλι που βρισκόταν στο ράφι της βιβλιοθήκης, δίπλα στον καναπέ της.
- Τζιν πίνει φίλε μου;
- Ναι θα ήθελα ένα ποτήρι αν έχεις την καλοσύνη.

H Yomiko έβγαλε δύο κοντά κρυστάλλινα ποτήρια και τα γέμισε ως τη μέση, έπειτα έδωσε ένα στον καλεσμένο της και κράτησε το άλλο για κείνη. Απόψε το τζίν είχε πιο γλυκιά γεύση, ήταν η γεύση της ικανοποίησης της. Το ποτό που έπιναν χρειάστηκε χρόνια για να ωριμάσει και να φτάσει σε αυτή τη μεστή γεύση, μα τώρα πια ήταν ασυναγώνιστο, όπως και τα βιβλία της!

- Λοιπόν ας συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Νομίζω ότι λίγο πριν θεραπεύσαμε μια θανατηφόρα ασθένεια σωστά; Τώρα δηλαδή οι άνθρωποι θα ζούν περισσότερο!
- Βεβαίως! Τώρα θα σωθούν πολλοί! Και αυτοί με τη βοήθεια της επιστήμης θα ζήσουν ως τα βαθιά γεράματα!
- Αλήθεια πόσο ζουν οι άνθρωποι στις μέρες μας;
- Μα πριν λίγο δεν στο πα; Με την βοήθεια της επιστήμης θα μπορούσε κάποιος να ζήσει μέχρι τα 100 ή και παραπάνω!


Last edited by Mayakovsky on Mon Jan 14, 2013 8:12 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 6:17 pm

- Ναι, αλλά στα αλήθεια πόσο ζουν οι άνθρωποι στις μέρες μας;
- Δεν ξέρω υποθέτω ότι ο μέσος όρος ζωής είναι κάπου στα 55 με 60 χρόνια.
- Μα θα μπορούσε να ναι εκατό!
- Ναι θεωρητικά!
- Δεν είναι όμως!
- Βέβαια δεν είναι! Γιατί θα ήταν τόσο αν όλοι ζούσαν το ίδιο καλά! Αν δεν πέθαινε κανείς από ιάσιμες ασθένειες!
- Πεθαίνει όμως.
- Ναι αλλά γι αυτό υπάρχουν οι γιατροί! Για να θεραπεύουν τις ασθένειες! Και γι αυτό υπάρχουν οι επιστήμονες για να βελτιώνουν τις ζωές μας
- Μα λίγο πριν πήρες τους επιστήμονες από το νησί μας! Φαντάζομαι ότι εκείνοι οι άνθρωποι δεν θα ζήσουν για πολλά χρόνια! Ούτε θα ζήσουν το ίσιο καλά με το να έμεναν όσοι πήρες..
- Ναι έτσι είναι. Αλλά πολλοί άλλοι θα ζήσουν καλύτερα!
- Δηλαδή αυτοί μέχρι πότε θα ζήσουν;
- Μέχρι τα 40 πιθανώς!
- Και οι άλλοι;
- Ίσως μέχρι τα 100!
- Αφού ζούν μέχρι τα 60!

H Yomiko σηκώθηκε από τον καναπέ εκνευρισμένη, μουρμουρίζοντας βρισιές μέσα από τα δόντια της και κόβοντας βόλτες στο δωμάτιο πάνω κάτω!
- ΩΡΑΙΑ! ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ! ΣΟΥ ΕΙΠΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ!
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 6:56 pm

- Όχι, όχι δεν ζούν μέχρι τα 60 σου είπα ψέμματα. Ζουν λιγότερο. Ζούν μέχρι τα πενήντα! Ναι οι πιο πολλοί ζούν μέχρι τα πενήντα! Είναι σκληρή η ζωή μικρή μου έχεις δίκιο! Δεν ξέρω πολλούς φτωχούς που ζήσανε μέχρι τα βαθιά γεράματα! Όχι οι πιο πολλοί χάθηκαν νέοι! Ξέρω πολλούς λαούς που χάνονται νέοι! Ξέρω και πολλούς άλλους πιο ανεπτυγμένους που ζούν σε πόλεις μεγάλες και θαυμαστές! Που έχουν αμάξια και πίνουν γλυκά κρασιά σε σπίτια ωραία! Ω ναι αυτοί ζουν μέχρι τα 80 ή και τα 100! Αλλά... Πάντα υπάρχει ένα αλλά! Είναι σκληρή η ζωή όπως είπες.. Έξω από την πόρτα τους κάποιοι πεθαίνουν νέοι! Ναι, ακριβώς έξω από την όμορφη πόρτα τους! Ίσως να ναι δυο στενά πιο δίπλα! Κάποιοι εκεί πεθαίνουν από το κρύο! Πεθαίνουν από τον πυρετό! Από έναν απλό πυρετό μικρή μου! Άλλοι πάλι γιατί δεν έχουν να φάνε! Ή ακόμα χειρότερα γιατί τρώνε από τα σκουπίδια! Ακριβώς έξω από την όμορφη πόρτα τους! Έχουν ωραίους δρόμους αυτές οι πόλεις! Έχουν ωραία μαγαζιά! Εργαστήρια! Γιατρούς! Μα κάποιοι δεν φτάνουν εκεί ποτέ! Και είναι πολλοί, μικρή μου! Κάποιοι άλλοι φτάνουν που και που, μα κι αυτοί ζουν με τα πιάτα μισογεμάτα.. Εκεί κάποιος βρήκε τη θεραπεία για μια σπάνια ασθένεια.. Μα κανείς δεν θεράπευσε μια άλλη, κάποιος δεν βρήκε αυτό το χάπι που είπες πριν μικρή μου..
- Μα..

Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 7:15 pm

- Όχι, δεν φταίει ο επιστήμονας για εκείνους. Αλλά όλοι έχουμε ευθύνη. Η επιστήμη είναι για την κοινωνία. Η επιστήμη είναι για το λαο! Είναι για να κάνει την ζωή του καλύτερη! Αν όμως δεν φτάνει εκεί, τότε δεν είναι χρήσιμη! Αν τώρα κιόλας βρεί κάποιος το μυστικό της αιώνιας ζωής αλλά το ξέρει μόνο εκείνος τότε τι σημασία έχει; Η επιστήμη υπάρχει για ν λύνει τα προβλήματα της κοινωνίας σε μια δεδομένη στιγμή, δεν προχωρά μοναχή της γιατί είναι άχρηστη. Καταλαβαίνεις;
- Ναι, νομίζω πως ναι... Μα αν ήταν όπως τα λες η ιστορία θα ήταν αλλιώς.. Δεν υπάρχει μόνο αυτός ο δρόμος!
- Μα βέβαια! Αν πάρουμε το νησί μας τότε θα μπορούσαν να μείνουν εκεί όλοι! Να μείνουν και να παλέψουν για την κοινωνία τους. Και όσο παλεύουν παράλληλα να προοδεύουν, βήμα βήμα, όλοι μαζί. Στην αρχή ίσως να ήταν τετριμμένα όλα μα σιγά σιγά θα χρειαζόταν να προοδεύσουν σε μέρη απάτητα, έτσι είναι η ζωή μικρή μου! Και ξέρεις κάτι; Με την τέχνη τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά! Το καταλαβαίνεις τώρα;
- Όχι! Η τέχνη είναι διαφορετική!
- Μα δες το νησί μας νεαρή μου! Εκεί οι καλλιτέχνες δεν θα χουν όμορφα τοπία για να ζωγραφίσουν! Ούτε όμορφες γυναίκες για να τους κάνουν τα πορτρέτα! Δεν θα χουν βασιλείς που να θέλουν αγάλματα! Αν τα θέλουν αυτά θα πρέπει να φύγουν! Αλλά εκεί θα μπορούν να ναι πραγματικά υπηρέτες της τέχνης! εκεί οι ψυχές των ανθρώπων χρειάζεται να εξευγενιστούν! Εκεί η τέχνη κάτι πρέπει να πει, εκεί πρέπει να δώσει όραμα! Να δείξει τα απάτητα λιβάδια που θα βαδίσουν! Να τους δώσει κουράγιο! Όχι εκεί η τέχνη δεν θα έχει βαθιά ακατανόητα νοήματα αλλά εκεί θα αλλάζει τις ψυχές των ανθρώπων! Εκεί χρειάζονται όμορφα τραγούδια για να τραγουδούν τα βράδια όταν θα επιστρέφουν κατάκοποι! Χρειάζονται βιβλία για να διαβάζουν όταν το μυαλό θα μένει νωθρό από την χειρωνακτική εργασία! Χρειάζονται αυτά για να δείχνουν ένα πιο φωτεινό δρόμο για να βαδίσουν!
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 7:31 pm

- Τελικά εσύ ξέρεις για τη ζωή λιγότερα κι από έναν έφηβο! Είσαι ονειροπόλος το ξέρεις; Η ιστορία άλλα δείχνει! Κι αυτή είναι οαλάθητος μάρτυρας όσων έγιναν! Κανείς δεν μπορεί να ξεγελάσει την ιστορία!
- Η ιστορία;! Η ΙΣΤΟΡΙΑ;;!! ΠΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ!; Η ιστορία δεν είναι παρά μια καταγραφή της οπτικής ενός ανθρώπου για την πραγματικότητα μια δεδομένη στιγμή! Την ιστορία δεν την γράφουν όλοι! Η ιστορία δεν προϋπάρχει, την γράφουν όσοι νικούν! Τι λένε τα βιβλία σου για την προηγούμενη εποχή μικρή μου; Λένε για την νίκη του ναυτικού; Λένε πως έφερε ειρήνη στον κόσμο ε; Μα δεν υπάρχει αυτή η ειρήνη, ποτέ δεν υπήρξε! Είναι νοθευμένη η ιστορία σου! Λένε τα βιβλία σου για κακούς πειρατές; Για βίαιους δολοπλόκους επαναστάτες; Για πολέμους που εκείνοι ξεκίνησαν! Και πόσοι άνθρωποι χάθηκαν ο ένας μετά τον άλλο άδικα! Πόσα ψέματα σε λίγες σελίδες! Εκείνοι άραγε γιατί πολέμησαν; Δεν λένε τα βιβλία σου για τα εγκλήματα του νικητή! Όχι εκείνα είναι ηρωικές πράξεις! Λένε πως το ναυτικό έκαιγε το ένα χωριό μετά το άλλο αν ήταν με τους επαναστάτες; Λένε πως σκότωναν, πως κρεμούσαν όποιον ήθελε μια ζωή λίγο πιο δίκαια;! Λένε πως και τώρα ζούμε μια δικτατορία; Πως η σημερινή ειρήνη είναι βαμμένη με το αίμα όσων ήθελαν ειρήνη; έμαθες για σπουδαίους ναυάρχους που δεν μπήκαν ποτέ στην μάχη; Για άξιους κυβερνήτες που κέρδισαν πολέμους και έκαναν τα νησιά τους δυνατά αλλά και πάλι ο λαός τους πεινούσε;
Back to top Go down
Mayakovsky
Simple Member
Simple Member
Mayakovsky


Όνομα Χαρακτήρα : Sebastain Michaelis
Posts : 977
Location : Mandos Halls
Join date : 2012-11-06
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitimeMon Jan 14, 2013 7:47 pm

- Ποιός.. Ποιός είσαι;
Η Yomiko κοιτούσε τον ξένο, σχεδόν τρομαγμένη. Τα τελευταία του λόγια ηταν διαφορετικά! Ήταν λες και είχε σκοτεινιάσει απότομα μεσα στο μικρό δωμάτιο! Λες κι ο καλεσμένος της είχε ξαφνικά ψηλώσει και θεριέψει μπροστά της! Τα μάτια του ήταν διαφορετικά λες και δυο φλόγες βαθιές και σκοτεινές ήταν στις κόγχες τους. Κι εκείνος δεν ήταν ο ατημέλητος καλοσυνάτος επισκέπτης από πριν. Όχι, ήταν σαν άλλος, σαν να είχε γεράσει απότομα. Λες και μιλούσε για όσα είχε δει! Ο Sebastian προχώρησε και στράφηκε προς το τζάκι έχοντας πλάτη στην Yomiko και η σκιά του κάλυπτε όλο σχεδόν το δωμάτιο!

- Λοιπόν μπορείς να με λες Bel. Είναι ίσως καλύτερα έτσι, αν και κανείς πια δεν με λέει με αυτό το όνομα. Πάει πολύς καιρός που χάθηκε και ο τελευταίος.. Είμαι εδώ πολύ καιρό μικρή μου. Τα είδα όλα, όσα έχεις διαβάσει τα είδα από μια γωνιά.. Σε κάποια μάλιστα ήμουν κι εκεί.. Έβαλα κι εγώ το χεράκι μου.. Όλα όμως είναι ίδια. Ο ένας μετά τον άλλο, χάνουν την ζωή τους, στερεύει μέσα τους! Όλοι παραδομένοι στην φαυλότητα της ύπαρξής τους, όλοι χάνονται στο χρόνο. Τόσο σύντομη είναι η ζωή των ανθρώπων που λίγα απο όσα έχει να τους μάθει αυτός ο κόσμος γνωρίζουν και όταν τους κυριεύει η τρέλα του θανάτου βαδίζουν ίσια στην καταστροφή. Σχεδόν αναπότρεπτη είναι η μοίρα σας.. Σχεδόν αναπότρεπτη και η δική μου... Σχεδόν! Ναι υπάρχει κι άλλος δρόμος... Μου τον έδειξε ένας φίλος πριν χρόνια...
Back to top Go down
Sponsored content





[Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Mr Bel knows..   [Τέλος]  Mr Bel knows.. - Page 2 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
[Τέλος] Mr Bel knows..
Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» [Τέλος-Αποστολή] Στο Τέλος Ξυρίζουν Τον Γαμπρό
» {Αρχή}The Punisher Pirates:Το τέλος ενός ταξιδιού,η αρχή μιας νέας περιπέτειας {Τέλος}
» [Τέλος] Το τέλος είναι η μαγεία..
» [Τέλος] New War
»  Ah sh*t, here we go again. [Τέλος]

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Περιοχές :: West Blue :: Ohara-
Jump to: