Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 12 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 12 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 Ιδέες για το παιχνίδι

Go down 
+39
Eustass Kid
Galadan
Roronoa Zoro
DIRK
Ace RIP
YokaiJester
Axis
Heiwajima
Lummynia
Isnogood
Phoenix Marco
Destr0
tsitakos
ΚακοςΑντμιν
MummRaTheEternal
Rikuo
pashalis hunder
Argon
Ryo D. Amidamaru
Daianos
Tempest
Kanra
alex 1010
Ilmordius
metalgunner
Mangaki
Daddy Hellgar
el gatos
F_A_I
Mayakovsky
Roni
el Latino
Badboy
Makoto
Euryale
Drakon
Destro
Noctis
SlipKnoTaS
43 posters
Go to page : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25  Next
AuthorMessage
ΚακοςΑντμιν
Administrator
Administrator
ΚακοςΑντμιν


Όνομα Χαρακτήρα : Υπηρεσιακός Άντμιν
Posts : 1630
Location : My house...duh
Join date : 2013-07-01

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeFri Nov 06, 2015 1:02 pm

Lummynia wrote:
Θεωρώ πως πολλοί από εδώ μέσα θέλουν να φτιάξουν τα δικά τους φρούτα (τουλάχιστον εγώ θέλω άπειρα, γενικός να δημιουργήσω στον τομέα Devil Fruits)
Αναρωτιέμαι αν οι καλοί μας admins (γκούχου γκούχου) μπορούν να φτιάξουν κάτι σαν φόρμα συμπλήρωσης στοιχείων για το φρούτο όπως έχουμε για το Character. Fruit Sheet θα μπορούσε να λέγεται και να είναι σαν κατευθυντήριος για να φτιάξουμε τα δικά μας φρούτα. Τι λέτε?

Εγω οπως λεει και το ονομα μου προφανως δεν ανηκω στους καλους σας αντμινς οποτε δεν με αφορα Twisted Evil

Στα σοβαρα τωρα. Δεν μπορει ευκολα να δημιουργηθει μια φορμα που να καλυπτει και να κατευθυνει αποδοτικα την φαντασια του καθενος για το πως θα δημιουργησει το φρουτο. Ακομα και να κανουμε μια, παλι καποιος θα εχει αποριες, παλι θα αρχισουμε τα πμ και θα φτασουμε στα ιδια. Ας ξεκινησουμε κατευθειαν με τα πμ.

Οπως σου ειπαν, μην αποκαρδιωνεσαι απο τις απορριψεις. Σε ολους την πρωτη φορα απορριψαμε το φρουτο τους. Και οσους βλεπεις να τους το δεχομαστε με την πρωτη ειναι γιατι δεν ειναι πραγματικα η πρωτη τους φορα.

Οταν δημιουργειτε ενα φρουτο, θελουμε να περιγραφετε και να καταλαβαινουμε πληρως το τι κανει γιατι αυριο μεθαυριο θα αγορασετε δυναμεις που θα στηριζονται σε αυτο και θα γραφετε την ιστορια σας βαση αυτου.
Back to top Go down
Lummynia
Simple Member
Simple Member
Lummynia


Όνομα Χαρακτήρα : Hisoka Zoldyck
Posts : 202
Location : Στον Κόσμο Μου
Join date : 2015-11-05
Age : 31

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeFri Nov 06, 2015 1:21 pm

Χμμ προφανώς και δεν μπορείς να κατευθύνεις την φαντασία κάποιου. Θα ήταν ανόητα αν ακόμα προσπαθούσε κανείς. Μιλάω για οδηγό σκέψης και όχι φαντασίας.
Ας πούμε ξέρω πως στον χαρακτήρ μου πρέπει να γράψω αυτό αυτό και αυτό. είναι από το μυαλό μου εγώ τα σκέφτομαι απλά ξέρω ότι αυτά χρειάζονται. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή
Back to top Go down
https://www.facebook.com/Yaoi-LB-Chacters-Fur%C4%AB-Pyua-Yokub%C
ΚακοςΑντμιν
Administrator
Administrator
ΚακοςΑντμιν


Όνομα Χαρακτήρα : Υπηρεσιακός Άντμιν
Posts : 1630
Location : My house...duh
Join date : 2013-07-01

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeFri Nov 06, 2015 1:38 pm

Να στο πω αλλιως. Σκεψου και προσπαθησε να περιγραψεις ενα φρουτο που υπαρχει ηδη στο One Piece. π.χ. το φρουτο του Law. Θα περιγραψεις πως φαινεται εικαστικα, πως λειτουργει, τι δυνατοτητες εχει, τι περιορισμους και τι αδυναμιες σωστα? Ε προσπαθησε να κανεις το ιδιο και με το δικο σου και στειλτο μου σε πμ.
Back to top Go down
Lummynia
Simple Member
Simple Member
Lummynia


Όνομα Χαρακτήρα : Hisoka Zoldyck
Posts : 202
Location : Στον Κόσμο Μου
Join date : 2015-11-05
Age : 31

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeFri Nov 06, 2015 1:44 pm

Εντάξει λοιπόν!
Back to top Go down
https://www.facebook.com/Yaoi-LB-Chacters-Fur%C4%AB-Pyua-Yokub%C
Axis
StoryTeller
StoryTeller
Axis


Posts : 34
Join date : 2017-08-11

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:30 am

Καλησπέρα σκλάβοι των ιστοριών σας, έχω να κάνω την εξής πρόταση!

Τον παρόν σύστημα απόκτησης φρούτου, όπως οι περισσότεροι γνωρίζουν, βασίζεται στην βαθμολόγηση από τους υπέρτατους αντμίνιούς μας. Κάποιες φορές, ίσως το αποτέλεσμα να μην είναι το επιθυμητό για τον κάθε παίκτη καθώς στα μάτια του, η ιστορία του ήταν ένα αριστούργημα, έτοιμο για animation από την Toei Madhouse. Όσο αντικειμενικός και να είναι κάποιος, πάντα θα υπάρχει μια δόση υποκειμενικότητας στην βαθμολόγηση και σε καμία περίπτωση δεν το κατακρίνω αυτό. Είναι τελείως φυσιολογικό.

Επιπλέον, κατά την γνώμη μου, η ιστορία φρούτου είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια της ζωής των χαρακτήρων σας. Πρέπει να είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τις υπόλοιπες ιστορίες και θα πρέπει να αφήσει πίσω το δικό της σημάδι. Όσο περνάει ο καιρός, όλο και περισσότερες "ιδέες" για πλοκή καταναλώνονται με αποτέλεσμα να δημιουργείται μια "cliché" εικόνα γύρω από τις ιστορίες φρούτου. Ο παίκτης σκέφτεται την ιστορία του, την γράφει και περιμένει βαθμολόγηση. Όλα κινούνται με βάση αυτό που έχει σκεφτεί. Οι δυσκολίες που συναντάει ο χαρακτήρας τις περισσότερες φορές είναι όλες κομμένες και ραμμένες έτσι ώστε να του χαλάσουν τα σχέδια και στο τέλος να κατατροπώσει τον εχθρό. Προσωπικά, αυτό με στεναχωρεί ως λάτρης των φορουμικών ιστοριών. Θα ήθελα ο κάθε παίκτης να δείχνει την αξία του σε μια τέτοια σημαντική στιγμή για τον χαρακτήρα του.

Έτσι λοιπόν, έχω να προτείνω το εξής:
Προτείνω κατάργηση του παρόντος συστήματος στυγνής βαθμολόγησης των ιστοριών απόκτησης φρούτων.

Στην θέση του, προτείνω ένα σύστημα στο οποίο η απόκτηση φρούτου να είναι σίγουρη εάν τηρήσει ο παίκτης τις ξεχωριστές για κάθε ιστορία προϋποθέσεις. Ποιες θα είναι αυτές? Χοχοχοχο...
Κάθε φορά που ένας παίκτης γράφει ιστορία φρούτου, για να αποκτήσει το ίδιο το φρούτο θα χρειαστεί παρέμβαση από κάποιον Admin ή Story Teller. Η παρέμβαση αυτή θα θέτει στον ίδιο ένα εμπόδιο-δυσκολία, το οποίο θα έχει σχέση με το φρούτο. Εάν ο χαρακτήρας καταφέρει και την ξεπεράσει τότε το φρούτο θα γίνει δικό του με το τέλος της ιστορίας και την βαθμολόγησή της. Ο βαθμός δυσκολίας κάθε φορά θα κυμαίνεται ανάλογα με το επιθυμητό φρούτο και από άλλους παράγοντες που θα έχουν λογική (π.χ ποιοι άλλοι βρίσκονται στο νησί, όχι παίκτες, αλλά νοητοί χαρακτήρες όπως το πλήρωμα του παίκτη, πρόσωπα που ανήκουν στο νησί κλπ). Η παρέμβαση αυτή επίσης θα είναι εντελώς διαφορετικής κλίμακας από τις υπόλοιπες σε απλές ιστορίες και θα δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στην συγγραφή της από τα υπεύθυνα μέλη.
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να προωθηθεί η "φαντασία" του καθενός και φυσικά να αποδείξει "από τι είναι φτιαγμένος". Επίσης θεωρώ πως αυξάνεται η ποιότητα μιας ιστορίας όταν συμμετέχουν τρίτοι σε αυτή, αλλάζοντας τα δρώμενα και μή.

Σίγουρα, θα μπορεί να συζητηθεί η παρέμβαση μεταξύ του υπεύθυνου και του παίκτη ώστε να βρεθεί ένα σημείο στο οποίο μπορεί να εγχειρηθεί κάτι τέτοιο μέσα στην ιστορία.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας (περιμένω σχόλια τύπου Too long, didn't read) και περιμένω κάθε αντιπρόταση, απόρριψη και βελτίωση της πρότασής μου! Όλα είναι αποδεκτά!
Back to top Go down
F_A_I
Bounty Hunter
Bounty Hunter
F_A_I


Όνομα Χαρακτήρα : Fujita Goro
Posts : 3861
Location : In your closet...
Join date : 2012-10-22

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:36 am

Εγώ εγκρίνω. Πάντα φαίνονται κάπως "στεγνές" οι ιστορίες φρούτων (η δικιά μου παίζει να ήταν η πιο στεγνή κλισέ απ'όλες) και αυτό θα βοηθήσει.
Back to top Go down
YokaiJester
Pirate
Pirate
YokaiJester


Όνομα Χαρακτήρα : Nerume Ai
Posts : 942
Location : Waifu City
Join date : 2015-11-15

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:40 am

Άποψη μου ήταν πάντα ότι έπρεπε να υπάρχει επέμβαση από story teller η admin... Συμφωνώ απόλυτα με την ιδέα και σε κάποιες περιπτώσεις θα κάνει μια ιστορία φρούτου ακόμα πιο σημαντική
Back to top Go down
pashalis hunder
Pirate
Pirate
pashalis hunder


Όνομα Χαρακτήρα : Frank Castle
Posts : 3460
Location : Athens
Join date : 2012-10-20
Age : 26

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:41 am

δεν έχω κάτι να συμπληρώσω +1
Back to top Go down
Ace RIP
Pirate
Pirate
Ace RIP


Όνομα Χαρακτήρα : Jimmys D. Fire
Posts : 486
Join date : 2015-11-11
Age : 23

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:44 am

Και εγώ συμφωνώ γιατί θα αλλάξει όλη την ροή της ιστορίας και θα το κάνει λίγο πιο δύσκολο όπως θα έπρεπε να είναι. Επίσης αυτή η αλλαγή της ιστορίας θα είναι πολύ ενδιαφέρον για τον καθένα ακόμα και γι'αυτόν που θα την γράφει σχετικά με το πως θα την χειριστεί αυτή την αλλαγή.
Back to top Go down
Roni
Simple Member
Simple Member
Roni


Όνομα Χαρακτήρα : Shin Kirikaya
Posts : 9295
Location : Shin Sekai
Join date : 2012-10-19
Age : 33

Character sheet
Remaining Health: 100%

Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitimeSat Aug 12, 2017 1:50 am

συμφωνω.
Back to top Go down
Sponsored content





Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 Empty
PostSubject: Re: Ιδέες για το παιχνίδι   Ιδέες για το παιχνίδι - Page 20 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
Ιδέες για το παιχνίδι
Back to top 
Page 20 of 25Go to page : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25  Next
 Similar topics
-
» Yonku-Shici-κτλ. (Ιδέες)
» Πιθανές αλλαγές,προσθήκες, ιδέες και αλλα για το re-opening
» Παράπονα για το παιχνίδι
» Πως παίζεται το παιχνίδι!
» Βοήθεια για το παιχνίδι

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Γενικά για το παιχνίδι :: Ιδέες και Παράπονα για το παιχνίδι-
Jump to: