Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 9 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 9 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 [Τέλος] The Food Contest!

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah


Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine
Posts : 501
Join date : 2012-11-01
Age : 29

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 10:31 pm

Αμέσως φύγαμε απο τις θέσεις μας. Τρέξαμε προς τον πάγκο γεμάτο θαλασσινά και ξεκινήσαμε να επεξεργαζόμαστε διάφορα πιάτα στο μυαλό μας. Ο Jake είχε ήδη σκεφτεί το πιατό του καθώς έκανε μερικά δευτερόλεπτα μόνο για να διαλέξει το ψάρι του. Διάλεξε ένα σχετικά δύσκολο είδος ψαριού να μαγειρέψει. Αυτό ήταν ξιφείας, συγκεκριμένα το φιλέτο του. Άρπαξε τον ξιφεία και έφυγε τρέχωντας στον πάγκο του. Τον άπλωσε και έπιασε δύο μαχαίρια. Αφού καθάρισε τα μαχαίρια άρχισε να καθαρίζει το ψάρι. Μόλις έβγαλε όλα τα λέπια το πέρασε απο το νερό και το άφησε πάλι πάνω στο πάγκο. Έπιασε το ένα μαχαίρι και άρχισε να κόβει τον ξιφεία. Έβγαλε δύο φιλέτα και τα τοποθέτησε δίπλα απο το πλέον κομένο σώμα του ξιφεία. Έβαλε την κατσαρόλα πάνω σε δυνατή φωτιά και την άφησε για να ζεσταθεί το νερό. Όσο ζεστενόταν το νερό έριξε μέσα λίγο βούτυρο ώστε να λιώσει. Μετά απο πέντε λεπτά έριξε και τα κρεμμύδια τα οποία είχε ψιλοκόψει. Σε ένα τιγάνι που είχε αφήσει να ζεστένετε το λάδι έβαλε τον αλατοπιπερωμένο ξιφεία. Τον έψησε δύο λεπτά σε κάθε πλευρά, ίσα ίσα να ξεροψηθεί η πέτσα του, και τον έβαλε στην άκρη να ξεκουραστεί. Όσο τηγάνιζε τον ξιφεία η σάλτσα που είχε στην κατσαρόλα ήταν σχεδόν έτοιμη. Άνοιξε το καπάκι της κατσαρόλας και έριξε μέσα λίγη μουστάρδα. Ανακάτεψε λίγο και μετά έριξε μέσα τον ξιφεία και τον άφησε να ετοιμάζετε μέσα στην σάλτσα για 30 λεπτά.
Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah


Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine
Posts : 501
Join date : 2012-11-01
Age : 29

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeWed Dec 23, 2015 11:33 pm

Την ώρα που ο Jake ετοίμαζε το πιάτο του εγώ βρισκόμουν ακόμα μπροστά στον πάγκο με τα ψάρια. Δεν ήμουν σίγουρος τι μπορούσα να κάνω με τα συστατικά που μας είχαν δώσει. Συνέχιζα να ψάχνω όταν η ιδέα για ένα πιάτο με χτύπησε στο κεφάλι. Έτρεξα πίσω στον πάγκο μου και άρχισα να ψαχουλεύω τα συστατικά που μας είχαν δώσει. Αφού σιγουρέφτηκα πως ότι χρειάζομαι είναι εδώ έφυγα ξανά πίσω για να πάρω το κυρίος συστατικό μου το οποίο ήταν γαρίδες. Μου είχαν απομείνει μόλις 15 λεπτά πριν τελειώσει ο χρόνος αλλά ευτυχώς το πιάτο που σκέφτηκα ήταν για αυτή ακριβώς την περίσταση. Χρειάζομαι μόνο 10 λεπτά για να ετοιμάσω την συνταγή μου. Έβαλα το τηγάνι να ζεσταίνεται. Στην συνέχεια πρόσθεσα το βούτυρο και το ψιλοκομμένο σκόρδο και άρχισα να τα ανακατεύω. Δευτερόλεπτα μετά πρόσθεσα τις γαρίδες και το ψιλοκομένο κρεμμύδι συνεχίζοντας το ανακάτεμα για 1 λεπτό. Μόλις οι γαρίδες και το κρεμμύδι ξεκίνησαν να παίρνουν χρώμα πρόσθεσα τα noodles. Ενώ ανακάτευα το πιάτο πρόσθεσα μερικές καυτερές πιπεριές για να εκτοξεύσουν την γεύση όλων των υλικών. Μετά απο μερικά λεπτά το πιάτο μου ήταν έτοιμο.
Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah


Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine
Posts : 501
Join date : 2012-11-01
Age : 29

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeThu Dec 24, 2015 12:36 am

Αφού τελείωσα το πιάτο μου είχαν μείνει μόλις 2 λεπτά πριν τελειώσει ο χρόνος. Κοίταξα προς την μεριά του Jake και εκείνη την στιγμή έβγαζε το φιλέτο ξιφεία απο την κατσαρόλα. Μόλις άνοιξε το καπάκι η μυρωδιά που βγήκε έμοιαζε σαν κρουστικό κύμα. Ήταν έντονη σε όλο το λιμάνι και όλοι οι θεατές ήταν με την γλώσσα έξω. Απο το στόμα των κριτών έτρεχαν σάλια ακόμα και εγώ μπορούσα να καταλάβω πως είχε πετύχει την συνταγή του.

Τέλος χρόνου! Διαγωνιζόμενοι φέρτε τα πιάτα σας στους κριτές. Στα επόμενα 5 λεπτά θα μάθουμε ποιος είναι ο νικητής αυτού του διαγωνισμού. Πρώτο πιάτο είναι του Jake. Το στύσιμο του πιάτου μπορεί να ήταν απλό αλλά όλοι περίμεναν να δοκιμάσουν το φιλέτο καθώς η μυρωδιά που έβγαζε ήταν αρκετή για να χωρτάσει τον εγκέφαλό σου. Και οι 3 κριτές πείραν απο ένα κομάτι και το έβαλαν στο στόμα τους. Μόλις το κατάπιαν ένιωσαν μια εσωτερική ζεστασιά. Ένα χαμόγελο σχηματίστηκε στο πρόσωπο τους.

Αυτό είναι το καλύτερο φιλέτο ξιφεία που έχω φάει ποτέ μου. Πραγματικά απίστευτο!

Ο συνδυασμός βουτύρου και κρεμμυδιών έχουν δώσει μία απίστευτη υφή στην πέτσα του φιλέτου, πραγματικά θυμίζει σαν ζαχαρωτώ.

Αυτό που βρισκώ καταπληκτικό στο πιάτο δεν είναι μόνο η καταπληκτική υφή της πέτσας αλλά το πόσο ζουμερό και ταυτόχρονα τέλεια μαγειρεμένο είναι το κρέας του.
Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah


Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine
Posts : 501
Join date : 2012-11-01
Age : 29

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeThu Dec 24, 2015 12:54 am

Ένα καταπληκτικό πιάτο απο τον πρώτο μας φιναλιστ. Το ερώτημα είναι αν ο Freed μπορεί να ξεπεράσει το πιάτο του Jake μετά απο τόσο καλά σχόλια. Οι κρίτες πήραν το πιάτο μου μπροστά τους και έφαγαν την πρώτη τους μπουκιά. Δεν είχαν κάποια αντίδραση στην αρχή αλλά καθώς συνέχιζαν να μασάνε την γαρίδα ο ζωμός της με συνδυασμό τα noodles είχαν μία χημική αντίδραση στο στόμα τους που τους έκανε να νιώθουν μουδιασμένοι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αρχίζουν να τρέχουν μερικά σάλια ενώ μασούσαν όμως δεν τελείωνε εκεί. Το τελειωτικό χτύπημα ήταν οι καυτερές πιπεριές που είχα βάλει. Επειδή της είχα κόψει σε μικρά κομματάκια είχαν λιώσει μέσα στον καυτό ζωμό της γαρίδας με αποτέλεσμα να μην φαίνονται στο πιάτο. Καθώς η μπουκιά ήταν έτοιμη να την καταπιείς το δυνατό κάψιμο της πιπεριάς χτυπούσε τον ουρανίσκο κάνοντάς σε να νιώθεις πυροτεχνήματα μέσα στο στόμα σου. Οι εκρύξεις όλων αυτών των γεύσεων μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ήταν υπερβολικό για τους κριτές. Τα μάτια τους δεν άντεξαν και άρχισαν να δακρύζουν απο χαρά.

Το πιάτο είναι θεικό...! Είπανε και οι 3 τους ταυτόχρονα ενώ τα δάκρυα κυλούσαν απο τα μάγουλα τους.

Α-Απίστευτο... Οι κριτές κλαίνε καθώς δοκιμάζουν το πιάτο του Freed... Μα τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό!? Κυρίες και κύριοι θα μας επιτρέψετε 5 λεπτά μέχρι οι κριτές να αποφασίσουν ποιο πιάτο είναι το νικητήριο.
Back to top Go down
Ezeriah
Simple Member
Simple Member
Ezeriah


Όνομα Χαρακτήρα : Freed Justine
Posts : 501
Join date : 2012-11-01
Age : 29

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeThu Dec 24, 2015 1:12 am

Συγνώμη για την καθυστέρηση! Στο χέρι μου κρατάω το χαρτί με το όνομα του νικητή! Ο νικητής είναι...! Οι θεατές και ο Jake περίμεναν με ανυπομονησία ενώ εγώ ήμουν ψύχραιμος. Μπορεί να επένευσαν αρκετά τον Jake αλλά είμαι αρκετά σίγουρος για τις μαγειρικές μου ικανότητες. Το πιάτο μου μπορεί να ήτανε κατώτερου επιπέδου αλλά ο τρόπος που χρησιμοποίησα τα υλικά το έκανε 10 φορές καλύτερο απο το πιάτο του Jake. Η νίκη ήταν δική μου... Ο νικητής είναι ο Freed Justine! Κραυγές με το όνομα μου έβγαιναν απο τα στόματα όλων ενώ χειροκροτούσαν. Ο Jake που στεκόταν δίπλα μου κοιτούσε κάτω στο πάτωμα απογοητευμένος. Τον πλησίασα και του μίλησα.

Δεν υπάρχει λόγος να είσαι έτσι μικρέ. Είσαι πραγματικά ένας ταλαντούχος μάγειρας και θα έπρεπε να είσαι περήφανος γι' αυτό. Έχεις μέλλον στην μαγειρική και ελπίζω κάποια μέρα να δοκιμάσω το φαγητό σου όταν μεγαλώσεις.

Ε-Ευχαριστώ πολύ κύριε! Είπε χαμογελαστός και έφυγε προς το κοινό που του έδιναν τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Κύ-Κύριος...? [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 2225864208 Το απόγευμα συνεχίστηκε με γλέντι με όλους τους μάγειρες που πήραν μέρος να μαγειρεύουν τα υπόλοιπα θαλασσινά του διαγωνισμού. Πριν ξεκινήσει το γλέντι οι κριτές με πλησίασαν και μου έδωσαν ένα μικρό μεταλικό μπαούλο όπου βρισκόταν το βραβείο μου μέσα. Το απόγευμα μου το πέρασα μαγειρεύοντας και πίνωντας. Μετά απο 3 ώρες το γλέντι άρχισε να ηρεμεί και ο ήλιος να δύει έτσι είχε φτάσει η ώρα να φύγω απο το νησί. Έβαλα το μεταλικό μπαούλο στο σακίδιο μου και ξεκίνησα για την βάρκα μου. Στο δρόμο προς την βάρκα πολύ απο τους χωριάτες με πλησίασαν να μου δώσουν τα συγχαρητήρια. Μόλις έφτασα έβαλα όλα τα αντικείμενα μου μέσα και άρχισα να απομακρύνομαι απο το νησί προς τον επόμενο προορισμό μου.
Back to top Go down
Bartolomeo
StoryReader
StoryReader
Bartolomeo


Όνομα Χαρακτήρα : FonikoKriari
Posts : 248
Join date : 2015-11-17
Age : 29

[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitimeSun Dec 27, 2015 6:51 pm

Όνομα χαρακτήρα: Freed Justine

P.o.M. Points: 10

Belli: 37.000

Τυχόν παρατηρήσεις: Ααααχ... επιτέλους μια περιληψούλα στο 1ο ποστ... Εύγε! Απλή ιστοριούλα, όπως φρόντισες να επισημάνεις στις "Τελειωμένες". Είχες μερικά ορθογραφικά, μερικές επαναλήψεις, ενώ κάποιες φορές άλλαζε ο χρόνος αφήγησης. "Τίμησες" την περιγραφή του νησιού δίνοντας όλες τις πληροφορίες για τα μέρη που επισκέφτηκες. Όσον αφορά τον διαγωνισμό, ωραίο σαν ιδέα, θύμιζε πολύ Shokugeki no Soma και θα περίμενε κανείς περισσότερες περιγραφές του χώρου όπου έγινε ο διαγωνισμός, των υπόλοιπων διαγωνιζόμενων, καθώς και της διαδικασίας του μαγειρέματος. Αν της έδινες λίγο περισσότερο χρόνο, πιστεύω πως θα ήταν πάρα πολύ ιστορία.
Back to top Go down
Sponsored content





[Τέλος] The Food Contest! - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] The Food Contest!   [Τέλος] The Food Contest! - Page 2 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
[Τέλος] The Food Contest!
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» [Τέλος] Hunt for food and the guardian of the Island [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
» [Τέλος-Αποστολή] Στο Τέλος Ξυρίζουν Τον Γαμπρό
» {Αρχή}The Punisher Pirates:Το τέλος ενός ταξιδιού,η αρχή μιας νέας περιπέτειας {Τέλος}
» [Τέλος] Το τέλος είναι η μαγεία..
» [Τέλος] New War

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Περιοχές :: West Blue :: Stetson Island-
Jump to: