Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 10 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 10 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.

Go down 
2 posters
Go to page : 1, 2  Next
AuthorMessage
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 12:34 am

I. Σε αυτά που θα έρθουν...

Η ζωή λένε είναι γεμάτη εκπλήξεις. Άλλωστε ευχάριστες. Άλλωστε δυσάρεστες. Σε φέρνουν πιο κοντά στον άλλον και καμιά φορά πιο κοντά στον θάνατο. Σε κάνουν να οσμίζεσαι την πιο σκληρή, την πιο άχαρη μορφή του. Μία τέτοια έκπληξη περίμενε εκείνη τη μέρα τους πολίτες της πόλης Illusia. Ο προχειροφτιαγμένος πάγκος στη μέση της πλατείας, μόλις χθες δεν υπήρχε εκεί όπου συνήθως γέμιζες με φωνές έμποροι, ελαφρόμυαλοι νέοι και παρδαλές κυρίες. Α, η εφορία να αντικρίζεις τα βλέμματα όσων, βυθισμένοι στη ξέγνοιαστη και άνετη ζωή τους έρχονται αντιμέτωποι με μια πραγματικότητα την οποία αποστρέφονται.

Το κέντρο γεμίζει και πάλι φωνές. Διαμαρτυρίες για το θέαμα που τους προσφέρθηκε οι μισές, διαμαρτυρίες που το θέαμα αυτό δεν έγινε ζωντανά μπροστά τους οι άλλοι. Και σίγουρα κάποιοι θα κοιτούν σοκαρισμενοι. Σίγουρα κάποιοι θα αναρωτιούνται τι συνέβη μα θα πρέπει να κρύψουν την οργή τους μολαταύτα. Edgar J. Mowbray. Η ματωμένη πινακίδα γράφει τον σύντομο επίλογο ενός άνδρα που αρεσκόταν στον πνευματώδη λόγω. Είθε η μοίρα του να γίνει παράδειγμα για όλους. Αστείο πράγμα. Πάντα, μα πάντα θα βρεθεί κάποιος να ακολουθήσει το παράδειγμά του για να δικαιώσει τη μοίρα του, οξύμωρο μα αληθές. Το ναυτικό πολλές φορές υιοθετούσε τέτοιες παιδαριώδεις τελετές. Ατυχές, αλήθεια, αν είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν λίγο παραπάνω θα ανακάλυπταν ότι η άποψή τους γι' αυτό ήταν κοινή, αν και ο νεκρός από τη φύση του θα αρνούνταν να παραδεχθεί ότι είχαν οποιοδήποτε κοινό μεταξύ τους.



Last edited by Tempest on Sun Dec 06, 2015 1:56 am; edited 2 times in total
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 12:41 am

Μα ανεξάρτητα από τα συναισθήματα των πολιτών υπήρχε σίγουρα ένα άτομο σε αυτή την πόλη που δεν είχε μείνει διόλου ευχαριστημένο από την εξέλιξη των πραγμάτων. Ο μυστηριώδης άνδρας το ήξερε αυτό πολύ καλά, ίσως να τον είχε συνεπάρει τελικά λίγο παραπάνω η διασκέδασή του, γι' αυτό ακούγοντας τα γρήγορα και βαριά βήματα που αντηχούσαν στους διαδρόμους, γνώριζε πολύ καλά τι θα ακολουθούσε. Γραφικό. Πόσο γραφικό. Εξαιρετικά γραφικό. Η άνοια του ήταν, θα έλεγε κανείς, φανερά δικαιολογημένη.

"Άνταμ..." ούρλιαξε σχεδόν ο Καπετάνιος Γκορίλα.

Η κοκκινομάλλης άνδρας παρέμεινε ατάραχος στη θέση του. Ακολούθησε σιωπή. Το μόνο που ακουγόταν στο δωμάτιο ήταν ο ρυθμικός ήχος της πένας επάνω στο χαρτί. Χριτς-Χράτς. Ο ήχος αυτός τον γέμιζε πάντα, ήταν η ουσία του, η ψυχή του ήταν οι λέξεις και όταν το χαρτί γέμιζε με λέξεις, δεν μπορούσε παρά το πρόσωπό του να γεμίζει από ένα πλατύ, άψυχο χαμόγελο και αυτό το μακάβριο χαμόγελο έσκιαζε πάντοτε τον Καπετάνιο.
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 12:49 am

"Με τι δικαίωμα το έκανες, μου λες; Αυτός ο άνδρας θα έπρεπε να βρίσκεται στα χέρια μου," γρύλισε ο άνδρας.
"Ωστόσο ο νέος δεν μπορούσε να καταλάβει τον εκνευρισμό. Ουσιαστικά ποτέ του δεν παράκουσε εντολές, άλλωστε οι εντολές που του δόθηκαν δεν ήταν ξεκάθαρες. Φυσικά δεν μπήκε στη διαδικασία να αναρωτηθεί εξ αρχής αν αυτό ήταν εσκεμμένο, ο ίδιος άλλωστε ικανοποίησε αρκετά την περιέργεια του και το θύμα του ήταν πιο ικανό από όσο θα μπορούσε να ζητήσει."
"Ξανά αυτό το πράγμα..." μουρμούρισε ανατριχιάζοντας. "Συνεχίζεις να με αγνοείς; Σου μιλάω!"
"Σύντομα όμως έμαθε τον πραγματικό λόγο που ο άνδρας ήθελε το θύμα αυτό ζωντανό στα χέρια του. Κι αυτό γιατί από ότι φαίνεται το θύμα του στάθηκε πιο ικανό από αυτόν που ήθελε τον θάνατό του. Τι ειρωνεία όμως, τα χαρτιά που ποθούσε τόσο αυτός που μίσθωσε τον εκτελεστή και φοβόταν τόσο μην έρθουν στο φως, τα βρήκε ο εκτελεστής ο ίδιος."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 12:58 am

Ο Καπετάνιος είχε αρχίσει να τρέμει πατόκορφα. Ο νεαρός κρατούσε στα χέρια του τα πολυπόθητα αρχεία και το χαμόγελό του είχε γίνει πιο βαθύ, πιο χαιρέκακο. Ο Μόμπρει έπρεπε να βρίσκεται στα χέρια του, τα χαρτιά αυτά έπρεπε να βρίσκονται στα χέρια του, όμως τελικά βρέθηκε σε μία κατάσταση χειρότερη από όσο περίμενε.

"Τι ειρωνεία. Τι ειρωνεία αλήθεια. Αυτός που ήταν βουτηγμένος στο αίμα, κρατούσε στα χέρια του όλες τις αποδείξεις για το αίμα που έχυσε ο υποτιθέμενος προστάτης του. Μια κίνηση χρειαζόταν μόνο και όλος ο σεβασμός που είχε καταφέρει να χτίσει τόσο χρόνια θα γινόταν στάχτη και ο Μομπρέι θα γελούσε από τον τάφο του. Ένα ένα, λίγο λίγο," σηκώθηκε κουνώντας θριαμβευτικά τα χαρτιά. "Όπως στάχτη είχε κάνει ανθρώπινες ζωές ως τότε, μέσα σε σκοτεινούς θαλάμους, όπου τα δάκρυα και τα ουρλιαχτά των ανθρώπων ήταν η καθημερινότητά τους. Για τον μεγάλο σκοπό. Για τον μεγάλο αγώνα..."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:06 am

"Σταμάτα."
"Όμως δεν του κρατούσε κακία αλήθεια. Γιατί ήταν και αυτός άλλωστε ζωντανή απόδειξη όλων αυτών. Θα μπορούσε ακόμα να ήταν κι ευγνώμον, εκείνος τον έκανε άλλωστε αυτόν που ήταν. Μα, ο άνθρωπος είναι άπληστος από τη φύση του και καλός στρατιώτης δεν ήταν αρκετός, αρκούσε μόνο για να καθαρίζει της βρωμιές του. Τι θα γινόταν όμως αν ανακάλυπτε το απόλυτο ανθρώπινο όπλο; Μακριά από αυτόν. Αρκετά μακριά από αυτόν. Σε μέρη που κανένας δε θα ανακάλυπτε τις ακαθαρσίες που άφηνε πίσω του, κι ακόμη κι αν το έκανε δε θα μπορούσε να ξέρει ότι είναι δικές του. Ή απλά ο άνθρωπος αυτός υπερεκτιμούσε τη νοημοσύνη του!"
"Αρκετά."
"Φαίνεται τελικά ότι ακόμη κι αυτό δεν ήταν αρκετό για να μην τον ανακαλύψουν... Λοιπόν... Ποια νομίζεις ότι θα είναι η εξέλιξη της ιστορία, Καπετάνιε; Ή θα έπρεπε να σε φωνάζω μπαμπά."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:12 am

"Το τελευταία που θέλω είναι ένα τέρας σαν κι εσένα να με αποκαλεί έτσι," ο άνδρα έτριξε τα δόντια του.
"Μεγάλα λόγια από αυτόν που το δημιούργησε. Δυστυχώς για εσένα το δημιούργημά σου έμεινε πίσω να σε στοιχειώνει. Όμως κι αυτό δε φάνηκε να σε σταμάτησε από το να επαναλάβεις τα ίδια λάθη," γέλασε πνιχτά.
"Δεν είχες καμία δουλειά με τον Μομπρει, δεν σου είπα να τον σκοτώσεις."
"Α, μα σε άκουσα καθαρά να λες, "αυτός ο άνδρας πρέπει να πεθάνει"," αντέγραψε το ύφος του.
"Δεν είχε τέτοιες εντολές!"
"Δυστυχώς για εσένα δεν έχω ταυτότητα για με τιμωρήσεις. Πώς μπορείς να τιμωρήσεις έναν άνθρωπο που έχεις φροντίσει ο ίδιος να φαίνεται ότι δεν υπάρχει;" ρώτησε ανασκαλεύοντας τη φωτιά. "Τώρα που το σκέφτομαι, ένας επιδειξίας σαν κι εσένα ήταν περίεργο να θέλει να κρύψει την επιτυχία μιας τέτοιας σύλληψης."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:22 am

Η φωτιά στο τζάκι φούντωνε και η ησυχία επικράτησε για άλλη μια φορά στο δωμάτιο.

"Δεν ξέρω αν το αξιοθαύμαστο σε εσένα είναι ότι μπορείς να παίξεις τόσο μεγάλο θέατρο ή ότι μπορείς να ξεφορτωθείς τα πιόνια σου τόσο εύκολα όσο τα δημιουργείς. Όχι ότι το τελευταίο είναι απαραίτητα τόσο κακό. Η ζωή μας άλλωστε είναι τόσο μικρή και σύντομη, όμως για κάποιον λόγο ακόμη κι όταν βρισκόμαστε στον πάτο ενός βούρκου αρνούμαστε να την εγκαταλείψουμε. Πάρε εμένα για παράδειγμα," είπε και κάρφωσε με δύναμη τη μασιά στον τοίχο. "Τόσες απόπειρες να με σβήσεις από το παρελθόν σου," συνέχισε τραβώντας πίσω τη σιδερένια βέργα που έσταζε πλέον αίμα. "Χωρίς όμως επιτυχία. Και όμως δε φταίει η επιθυμία μου να ζήσω. Ίσως είναι τελικά χαραγμένο στη φύση του ανθρώπου. Η φυσική αυτοάμυνα," πρόσθεσε τινάζοντας το αίμα στη φωτιά. "Αν και ομολογώ ότι όταν βλέπω στο πρόσωπό σου αυτό το βλέμμα, νιώθω ότι άξιζε κάθε στιγμή."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:31 am

"Τι θέλεις εδώ λοιπόν;" ρώτησε ο άνδρας. "Πες το."
Ο νεαρός κρέμασε τους ώμους του απογοητευμένος. "Περίμενα ότι δε θα βιαζόσουν να λήξεις τόσο σύντομα τη συνάντησή μας ενώ είχαμε να ιδωθούμε τόσο καιρό."
"Σταμάτα το θέατρο. Ξέρουμε πολύ καλά και ο ένας και ο άλλος ότι για κανέναν μας δεν είναι ευχάριστες αυτές οι συναντήσεις. Δημιουργήθηκες για να υπηρετείς εμένα και το ναυτικό χωρίς αμφισβήτηση, το γεγονός ότι έφτασες να γίνεις ανεξέλεγκτος είναι θέμα κακών υπολογισμ-"

Τα λόγια του κόπηκαν όταν με μία απότομη κίνηση ο άνδρας διέλυσε στα δύο τον καναπέ που βρισκόταν δίπλα του και έπειτα έτεινε τη μασιά προς τον λαιμό του άνδρα.

"Ο μόνος λόγος που βρίσκομαι εδώ είναι γιατί πρέπει να σου υπενθυμίζω ότι δεν μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια και γιατί οι βρωμιές μου δίνουν άπειρη τροφή να γεμίζω "τον κόσμο μου". Όμως αυτό δε σε εμποδίζει να επαλαμβάνεις τους λόγους για τους οποίους βρίσκομαι σήμερα εδώ."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:39 am

"Και τι με αυτό, λοιπόν; Δεν είναι στο χέρι σου να το σταματήσεις. Νομίζεις ότι αν στερέψει η μία πηγή δε θα δημιουργηθεί άλλη; Δεν είμαι μόνο εγώ μέσα σε αυτό το παιχνίδι. Όχι, δεν επέλεξα εγώ να είμαι, υπάρχουν πιο δυνατά άτομα από εμένα."
"Για την ώρα μου αρκεί να χαλάσω τα δικά σου σχέδια. Τα στοιχεία που είχε ο Μόμπρέι για τη Μάκανον θα μπορούσαν να καταστρέψουν εσένα και πολλούς δικούς σου. Για την ώρα όμως," είπε και πέταξε το αρχείο στη φωτιά. "Θα αρκεστώ να καταστρέψω αυτό που χτίσατε με την πρώτη ευκαιρία."
"Είσαι τρελός," ρουθούνισε ο Καπετάνιος. "Μόλις έκαψες το πιο δυνατό σου χαρτί."
"Α, αυτό, ποσώς με ενδιαφέρει. Ο θάνατος του Μόμπρέι δεν θα είναι το ίδιο τραγικός αν οι δικοί του ανακαλύψουν τον πραγματικό λόγο για τον οποίο πέθανε. Ο αφανής ήρωας, εξευτελισμένος και ξεχασμένος νεκρός, μακριά από τον τόπο του. Δε θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερος επίλογος. Άλλωστε στην πραγματική ζωή οι ήρωες ποτέ δεν ανταμοίβονται."
Back to top Go down
Tempest
Revolutionary
Revolutionary
Tempest


Όνομα Χαρακτήρα : Lewis W. Cardon
Posts : 1474
Join date : 2012-10-21

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitimeSun Dec 06, 2015 1:55 am

"Ο Μόμπρέι δεν ήταν ήρωας, ένας άθλιος επαναστάτης ήταν," διόρθωσε ο καπετάνιος.
"Άθλιος επαναστά-" ο νεαρός επεξεργάστηκε τα λόγια του μεγαλύτερου άνδρα και ξέσπασε σε νευρικό γέλιο. "Τελικά το θράσος των ανθρώπων δεν έχει όρια. Τουλάχιστον ήταν πιο διασκεδαστικός από οποιοδήποτε κάθαρμα που στάθηκε στον δρόμο μου με είχες στείλει μέχρι τώρα να ξεπαστρέψω. Στο θέμα μας τώρα... Βρήκες αυτό που σου ζήτησα;"

Ο άνδρας σούφρωσε τα φρύδια του και κατευθύνθηκε με νευρικές κινήσεις προς το γραφείο του, άνοιξε το συρτάρι και έβγαλε από μέσα ένα χαρτί.

"Αυτές είναι οι μόνες πληροφορίες που κατάφερα να βρω. Από ότι φαίνεται αυτή τη στιγμή βρίσκεται στα χέρια ενός συλλέκτη."
"Χμμ... Αυτό είναι παραπάνω κι από αρκετό," είπε διαβαζοντας προσεκτικά το χαρτί.
"Λοιπόν; Τι θα κάνεις τώρα;"
"Χχχμμμ... Θα χρειαστώ έμπνευση για το επόμενό μου βιβλίο. Α," χτύπησε την παλάμη του στο χέρι του ενθουσιασμένος. "Ίσως τελικά να συναντήσω κι άλλους από τους επαναστάτες που τόσο μισείς. Άλλωστε για την ώρα δεν έχω κάτι άλλο που να θέλω από εσένα. Α, ναι, παραλίγο να το ξεχάσω! Το νέο μου βιβλίο," είπε και πήγε τρέχοντας στο τραπεζάκι δίπλα από το παράθυρο. "Έχει και αφιέρωση," σημείωσε χαμογελώντας. "Στο μεγαλύτερο κάθαρμα του κόσμου, Sey Shiller. Το αφήνω στη φύλαξή σου. Εις το επανιδείν, λοιπόν," είπε και άνοιξε το παράθυρο. "Αργά ή γρήγορα ελπίζω να έχεις νέα μου."
"Να μου λείπουν," μουρμούρισε ο άνδρας καθώς έβλεπε τον νεαρό να εξαφανίζεται πηδώντας από το παράθυρο.

Έσφυξε τις γροθιές του και κοίταξε με οργή το πάτωμα. Όλα είχαν πάει στραβά και τα νέα από έξω δεν ήταν καλύτερα. Ανήμπορος να συγκρατήσει τα νεύρα του χτύπησε με δύναμη το γραφείο του καταστρέφοντάς το.

"Να πάρει η οργή..."
Back to top Go down
Sponsored content





[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. Empty
PostSubject: Re: [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.   [Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν. I_icon_minitime

Back to top Go down
 
[Τελος] ...Και σε όσα πέρασαν.
Back to top 
Page 1 of 2Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» [Τέλος-Αποστολή] Στο Τέλος Ξυρίζουν Τον Γαμπρό
» {Αρχή}The Punisher Pirates:Το τέλος ενός ταξιδιού,η αρχή μιας νέας περιπέτειας {Τέλος}
» [Τέλος] Το τέλος είναι η μαγεία..
» [Τέλος] New War
» [Τέλος] Mr Bel knows..

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Περιοχές :: South Blue :: Eluria-
Jump to: