Greek One Piece RPG
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Greek One Piece Role Playing Game
 
HomeΑρχικήSearchLatest imagesRegisterLog in
To Greek One Piece Rpg διαθέτει Server στο Discord , μπορείτε να μας βρείτε πατώντας ΕΔΏ
Καλώς ορίσατε στο Greek One Piece Rpg! Εάν είστε νέος παίκτης παρακαλώ διαβάστε για το forum/παιχνίδι μας πατώντας ΕΔΩ
Για δημιουργία νέου χαρακτήρα δείτε ΕΔΩ
Μπορείτε να βρείτε τις νέες αλλαγές/προσθήκες στο παιχνίδι πατώντας ΕΔΏ
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
Who is online?
In total there are 6 users online :: 0 Registered, 0 Hidden and 6 Guests

None

Most users ever online was 106 on Thu Dec 19, 2019 4:08 pm
Άλλοι Καταζητούμενοι
Άλλοι Φημισμένοι
Search
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Affiliates




Ομάδες Κυνηγών
Wolfpack
School of the Wolf
Ομάδες Ναυτικών
Dragon Storm

 

 [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]

Go down 
2 posters
Go to page : Previous  1, 2
AuthorMessage
Daianos
Pirate
Pirate
Daianos


Όνομα Χαρακτήρα : Νίκος
Posts : 247
Join date : 2013-02-09
Age : 30

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]   [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 I_icon_minitimeMon Feb 11, 2013 6:57 pm

Εκείνη την στιγμή τον χτυπάω και τον ρίχνω κάτω και του λέω

[Εγώ] Δεν θέλω να σου κάνω κακό απλά θα φύγω με λίγη τρόφη αυτό μόνο, του είπα

[Gaimon] Όχι θέλεις να κάνεις κακό στα ζώα , λέει και βγάζει το πιστόλι που είχε κρυμμένο αλλά πριν καλά καλά μπορέσει να κάνει κάτι του παίρνω το πιστόλι και του λέω

[Εγώ] Σου είπα μην ανγώνεσαι δεν θα κάνω κακό στην οικογένεια σου το μόνο που θέλω είναι να φύγω αυτό μονό τίποτα άλλο.

[Gaimon] Για να μου πήρες το όπλο και ακόμα λες ότι απλά θέλεις να φύγεις σε πιστεύω ότι δεν θέλεις να κάνεις κακό σε κανέναν. Θα σε βοηθήσω και θα σου δώσω και τρόφιμα. Σε ευχαριστώ και για την παρέα σου αλλά να σου πω την αληθεια το πιστευά ότι είσαι καλός απλά ήθελα λίγη παρέα και εγώ για αυτό σε κρατούσα έτσι αλλά αφού θέλεις να φύγεις δεν μπορω να σε κρατάω
Back to top Go down
Daianos
Pirate
Pirate
Daianos


Όνομα Χαρακτήρα : Νίκος
Posts : 247
Join date : 2013-02-09
Age : 30

Character sheet
Remaining Health: 100%

[Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]   [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 I_icon_minitimeMon Feb 11, 2013 6:58 pm

[Εγώ] Ναι το κατάλαβα αλλά πρέπει να ζήσω την περιπέτεια που αναζητάω και να γίνω ο καλύτερος ξιφομάχος του κόσμου και αν κάτσω εδώ δεν θα καταφέρω τίποτα.

Αφού τα είπα αυτά ξεκίνησα να πάω προς την βάρκα μου για να φύγω. Έφτασα εκεί αλλά με περίμεναν όλοι με φαγητό αφού άργησα λιγάκι γιατί χάθηκα στο δάσος . Έτσι είχαν αρκετό χρόνο για να με βοηθήσουν με το φαγητό

[Gaimon] Σε ευχαριστώ για το πόσο έκατσες το χρειαζόμουν να μιλήσω σε κάποιον

[Εγώ] Δεν κάνει τίποτα θα τα ξανα πούμε όταν θα περάσω από εδώ όταν θα γίνω ο καλύτερος ξιφομάχος για να σας επισκεφτώ .

[Gaimon] Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια

Καθώς τα λέγαμε αυτά ανέβαινα στην βάρκα για μπω ξανα στην θάλασσα να φύγω και πάλι για ένα καινούργιο νησί και μια καινούργια περιπέτεια .
Back to top Go down
Mister T
Simple Member
Simple Member
Mister T


Posts : 78
Location : In your stories...
Join date : 2013-01-23

[Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]   [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 I_icon_minitimeThu Feb 14, 2013 11:33 am

Όνομα χαρακτήρα: Νίκος

P.o.M. Points: 3

Belli: 19.000

Τυχόν παρατηρήσεις: Ομολογώ πως η προηγούμενη μου φάνηκε πιο καλή. Εδώ δεν είχες μεγάλη διαφορά αλλά μπορώ να πω πως οι διάλογοι με κουράσανε πολύ. Η περιγρφές είχαν κάπως βελτιωθεί, με την έννοια ότι πιο εύκολα καταλάβαινες και το συναίσθημα και το τι γινόταν. Και πάλι, φοβερή έλλειψη κομμάτων και τελειών. Χρειάζονταν όμως. Θαπάρω παράδειγμα την εναρκτήρια πρόταση της ιστορίας:
"Αφού έφυγα από το νησί που μεγάλωσα και γνώρισα όλους αυτούς τους ανθρώπους που με βοηθούσαν όλα αυτά τα χρόνια και με έβλεπαν και ακόμα με βλέπουν σαν παιδί τους για να έναν μεγαλύτερο κόσμο ώστε να γίνω ο καλύτερος ξιφομάχος που υπάρχει." Σε μπερδεύει. Το "αφού" στην αρχή στην ουσία δεν χρειάζεται ή σου λείπει κάτι γι ανα συμπληρώσεις το νόημά του. Θα μπορούσες να το κάνεις "Έφυγα από το νησί που μεγάλωσα και γνώρισα όλους αυτούς τους ανθρώπους, που με βοηθούσαν όλα αυτά τα χρόνια και με έβλεπαν - και ακόμα με βλέπουν - σαν παιδί τους. Κίνησα για να έναν μεγαλύτερο κόσμο, ώστε να γίνω ο καλύτερος ξιφομάχος που υπάρχει." φεύγει το αφού, βγαίνει καλύτερο νόημα.
Και προσπάθησα να μην κάνεις τεράστιες προτάσεις όταν δεν χειρίζεσαι πολύ καλά τη γλώσσα. Χάνεις το νόημα, που πρέπει να τελειώσει το κάθε τι. Κάντες μικρές και περιεχτικές. Εντάξει, ε λέμε να είναι και παραμυθάκι, αλλά οι μισές απ'αυτές θα ήτνα ό,τι πρέπει γι αρχή.
Ακόμα, είδες που σου έβαλα με πλαγιαστά γράμματα πάνω στην πρότασή σου τέσσερις λέξεις; Είναι αυτές που επαναλαμβάνονται. Αν κι εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα συγκεκριμένα και ίσως είναι και μηχανισμός για έμφαση, το μεγάλο πρόβλημα της επανάληψης ήταν έντονο στους διαλόγους κυρίως.
Ειδικά εκεί με τον Gaimon και το αν μπορείς να λυθείς, το ποιος είσαι, αλλά πιο πολύ απ'όλα με τον θησαυρό και το τι είναι οικογένεια. Λες και άκουγα όλη την ώρα το ίδιο πράγμα. Αυτό θα μπορούσε να συνοψιστεί σε δύο, άντε τρεις αράδες από τον καθένα και τέλος. Θα μπορούσες να πεις κάτι άλλο.
Όπως κι εκεί με το ζώο με τις μπανάνες. Θα μπορούσες, εφόσον περιέγραψες ότι βρήκες ένα μπανανόδεντρο, μετά να μην το ξαναναφέρεις, εφόσον είναι γνώση του αναγνώστη πλέον. Γράψε πως πήγες να κόψεις το τσαμπί με το σπαθί σου αλλά πετάχτηκε ένα ζώο και στις έκλεψε. Δηλαδή, μην αναφέρεις πολλές φορές το ίδιο γεγονός, κουράζει.
Πολλά ορθογραφικά λαθάκια αλλά σ'αυτό μπορεί να βοηθήσει ο chrome που έχει ελληνικό λεξικό πάνω αλλιώς το βάζεις στο Word μια φορά πριν το ποστάρεις για να δεις τα λάθη. Αλλά αυτά θα διορθωθούνε και με τον χρόνο ή τουλάχιστον δεν είναι πολύ σοβαρό θέμα.

Συνεχίζω παρόλα αυτά να λέω πως το πρώτο πρόσωπο δεν είναι κακό, το χειρίζεσαι σωστά, και μ'αρέσει που όλα έχουν συνέχεια. Είχες μερικές ωραίες λέξεις, ταιριαστές και όμορφες, που δείχνει πως μπορείς να γράψεις καλύτερα αν ζοριστείς έστω και λίγο.

Ελπίζω να μην προσβάλλω, και μακάρι να συνεχίσεις και να βελτιωθείς! ^^
Back to top Go down
Sponsored content





[Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 Empty
PostSubject: Re: [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]   [Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας] - Page 2 I_icon_minitime

Back to top Go down
 
[Τέλος] Ένα περίεργο νησί [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
Back to top 
Page 2 of 2Go to page : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» [τελος] Ενα νησι-τζιφος [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
» [Τέλος] Ένας νησί σε θόλο [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
» Καινούργιο νησί, παλιός μπελάς. [Τέλος] [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
» Το έρημο νησί και η προπόνηση [Τέλος-Τεχνική] [Διεγραμένος Χαρακτήρας]
» Once Again... [Τέλος] [Διεγραμένος Χαρακτήρας]

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek One Piece RPG :: Περιοχές :: East Blue :: Island of Rare Animals-
Jump to: